0
0
+

Świat składa się z matematyki. Wszędzie można dostrzec trójkąty, kwadraty, romby i owale, także na boisku piłkarskim. Na to wszystko składa się świat cyferek, które mówią nam bardzo dużo o otaczającej nas rzeczywistości, również tej futbolowej. Dlatego zapraszam na kolejną część statystyk i ciekawostek piłki nożnej, których dawno już na Footrollu nie było.

1. Pewnie widzieliście wczorajszy kiks Petra Cecha w meczu ligowym Arsenalu ze Swansea? Nie widzieliście? To zobaczcie go, bo zakrawał on pod piłkarskie seppuku. W każdym razie WhoScored zarzucił statystyką, pokazującą drużyny, popełniające najwięcej błędów, bezpośrednio prowadzących do utraty gola. Arsenal wiedzie w tym rankingu prym z aż 11 takimi pomyłkami. Dalej mamy Southampton 8 oraz Crystal Palace, Huddersfield i Bournemouth po 6 - WhoScored
  2. Zostając jeszcze przy wczorajszych meczach Premier League, warto wspomnieć o Joelu Matipie z Liverpoolu, który lubi dotykać. Piłkę rzecz jasna. Kameruńczyk w starciu z Huddersfield miał aż 178 kontaktów z futbolówką, najwięcej w PL od maja 2015 roku! - WhoScored
  3. Śmiano się z Moyesa i West Hamu, ale Młoty nieźle rozkręciły się na początku 2018 roku. Po raz pierwszy od 1974 (!) nie przegrały ani jednego ze swoich pierwszych pięciu meczów w nowym roku! - WhoScored
  4. A co do fantastycznych pass związanych z czterema pięcioma meczami, to trzeba znów poruszyć temat fatalnego Arsenalu. Chłopaki Wengera nie wygrały ani jednego ze swoich pięciu ostatnich meczów wyjazdowych, co jest ich najgorszym wynikiem od grudnia 2012 roku - WhoScored
  5. Żeby jeszcze trochę popastwić się nad Kanonierami dodam, że we wczorajszym wpierdzielu Swansea wpakowało im 3 gole. Było to 30% ich domowego dorobku bramkowego w tym sezonie! - WhoScored
  6. Ale żeby nie było, teraz czas na coś miłego w związku z Arsenalem. Mesut Özil, co niektórych pewnie w ogóle nie zaskoczy, jest najlepszym kreatorem akcji z otwartej gry w czołowych pięciu ligach europejskich. Swoim kolegom stworzył aż 58 okazji. Dalej w tym zestawieniu są: Insigne 56, Messi 51, Neymar 50 i Perisić 48 - Opta
  7. Znowu ten Arsenal... Tym razem chodzi o Aubameyanga, który za niedługo dołączy przecież do ekipy Wengera. Tutaj jednak chciałbym podać Wam ciekawostki związane z jego golami zdobywanymi dla BVB w Bundeslidze. Łącznie zdobył ich 98. 97 z pola karnego, 1 gola z poza pola karnego (ważna statystyka!). Ten rodzynek to jego słynny rzut wolny w meczu przeciwko Mainz. 10 trafień to rzuty karne. 64 wpakował prawą nogą, 20 lewą, 13 głową, a 1... inną częścią ciała. Obstawiam, że chodzi o rękę w pamiętnych Revierderby z Schalke, ale głowy sobie nie dam uciąć - Opta
  8. Od początku sezonu 2016/17 jest w Premier League jeden gościu, którego statystyka goli na ilość rozegranych minut wygląda wyjątkowo imponująco. Jest nim jeden z możliwych następców Aubameyanga w Dortmundzie, czyli Michy Batshuayi. Belg strzela średnio co 85 minut (7 goli), potem jest Kane i gol co 90 minut (50 trafień), Giroud i gol co 97 minut (16 trafień), Salah i gol co 99 minut (18 trafień), Aguero i gol co 109 minut (36 trafień) - Opta
  9. Bayer Leverkusen pobił swój klubowy rekord. Otóż Aptekarze zdobywali gola w 25 bundesligowych meczach z rzędu. Nigdy nie mieli takiej kapitalnej passy! - Opta
  10. Lepiej nie pozwalać Samowi Clucasowi ze Swansea oddawać celnych strzałów. Anglik w Premier League trzykrotnie trafił w bramkę rywali i każda z tych prób zakończył się golem! - Opta
  11. Pamiętam, jak swego czasu straszyło się w Fifie główkami tego skubańca Benteke. Niebezpodstawnie. Napadzior Crystal Palace raczej o koronę króla strzelców bić się nie będzie, ale od września 2012 roku, kiedy to zadebiutował w Premier League w barwach Aston Villi, zdobył łepetyną 25 goli. Tylko Giroud zdobył w tym okresie więcej - 27 - Opta
  12. Wracając jednak do Arsenalu, trzeba powiedzieć, że Nacho Monreal rozgrywa swój najlepszy strzelecki sezon w Premier League. Hiszpan ma już na koncie 4 gole, podczas gdy w ostatnich pięciu kampaniach zdobył tylko jednego - Opta
  13. Jeśli Olivier Giroud zostanie w Arsenalu... znowu oni... ewentualnie odejdzie do jakiegoś innego klubu Premier League, to ma szansę stać się najlepszym jokerem w historii rozgrywek. Do tej pory Francuz wpakował 17 goli, wchodząc z ławki i do liderującego Jermaina Defoe brakuje mu już tylko 6 trafień - Opta
  14. Nie mam dobrych wieści dla hejterów Juventusu i zwolenników teorii spiskowej mówiącej, o sędziach pomagających ekipie Starej Damy. Otóż w obecnym sezonie arbitrzy podyktowali na wszystkich frontach już 5 rzutów karnych przeciwko nim, podczas gdy w całym poprzednim sezonie były to tylko 2 jedenastki - Opta
  15. Jednocześnie Juve przełamało swoją fatalną passę związaną z wyjazdowymi meczami Pucharu Włoch na stadion Atalanty Bergamo. W ośmiu dotychczasowych potyczkach turyńczycy nie pokonali ekipy Regina delle provinciali grającej na własnym terenie i dopiero wczoraj udało im się to po raz pierwszy w historii! Jedyną bramkę zdobył w 3. minucie Gonzalo Higuain - Opta
  16. We wczorajszym meczu Pucharu Ligi Francuskiej było wesoło i całkiem emocjonująco, mimo że grało PSG z Neymarem w składzie. Paryżanie wygrali ostatecznie ze Stade Rennais, chociaż z prowadzenia 3:0 w końcowych sekundach zrobiło się 3:2. W każdym razie warte zwrócenia uwagi jest inne wydarzenie, a mianowicie czerwona kartka Kyliana Mbappe, która była jego pierwszą w piłkarskiej karierze - Opta
  17. FSV Mainz nie ma w swoich szeregach zbyt wielu piłkarzy, ogarniających strzelanie goli w Bundeslidze. Najlepiej świadczy o tym fakt, że cała ich kadra razem wzięta, ma na swoim koncie zaledwie 38 trafień w najwyższej lidze niemieckiej - Opta
  18. Na łamach niemieckiej historii zapisał się ostatnio Joevin Jones z Darmstadtu. Został on pierwszym piłkarzem z Trynidadu i Tobago, który zdobył gola w profesjonalnej lidze niemieckiej - Opta
  19. Salah to fajny grajek i liczby ma też zajebiste. Ale jeśli spojrzymy na nieco dłuższy okres i weźmiemy pod uwagę czas od sierpnia 2015 roku, to zauważymy, że tylko Alli, Mahrez i Eriksen zanotowali w tym czasie ponad 20 goli oraz ponad 20 asyst. Jeszcze jedna bramka i dołączy do nich De Bruyne - Opta