Cud, że Messi chodzi i wciąż bezbłędna Brazylia - podsumowanie el. MŚ w Ameryce Południowej

-
0
0
+

My emocjonowaliśmy się głównie tym, co w ramach eliminacji działo się na Starym Kontynencie. Najpierw Cristiano Ronaldo pobił rekord wszech czasów pod względem strzelonych goli dla kadry, a potem Polacy jakoś, zupełnie niezasłużenie dodajmy, wymęczyli aż 4:1 z Albanią. Warto jednak wiedzieć też, co działo się na innych kontynentach, choćby w Ameryce Południowej, gdzie Messiemu prawie urwano nogę.

I nie ma w powyższym stwierdzeniu krzty przesady. Luis Martinez w 32. minucie meczu Argentyny z Wenezuelą bandycko wjechał w nogę Messiego i od razu zarobił czerwoną kartkę. Starcie łudząco przypominało nieszczęsną interwencję Marcusa Danielssona na Artemie Bedesinie w meczu Szwecji z Ukrainą na EURO. Tak nasz wschodni sąsiad skończył z kontuzją, eliminującą go z gry na 8 miesięcy. Tutaj Leo bez problemu mecz dokończył i poprowadził kolegów do ważnego zwycięstwa w stosunku 3-1, choć tym razem sam goli nie strzelał.

Brazylia za to rozprawiła się z Chile, ale nie bez problemów. Defensywę gospodarzy sforsowano dopiero w 64 minucie za sprawą Evertona Ribeiro. "Canarinhos" ewidentnie męczyli się w tym spotkaniu, bo nie mogli przekuć na gole swojej ewidentnej przewagi. Kilka sytuacji zmarnowali, również za sprawą Neymara, który przy dobrych wiatrach mógłby po tym meczu mieć hat-tricka. Niemniej jednak Brazylijczykom udało się wygrać, dzięki czemu kontynuują swoją świetną passę zwycięstw w kwalifikacjach. Do tej pory wygrali wszystkie 7 starć eliminacyjnych i są absolutnym liderem tabeli z przewagą aż 6 oczek nad drugą Argentyną.

A co w innych starciach? Osłabiony brakiem swoich ofensywnych gwiazd Urugwaj ledwo zremisował z Peru. Podopieczni Oscara Tabareza zresztą raczej zawodzą w tych eliminacjach, bo to ich trzeci remis z rzędu i lada moment przestaną znajdować się na miejscach gwarantujących potencjalny awans na mundial. W niemalże identycznej sytuacji jest Kolumbia, która wczoraj również zremisowała, tylko że z Boliwią. Ich strata punktów może boleć nawet bardziej bowiem gospodarze wyrównali stan gry dopiero w 83. minucie, a samą końcówkę grali dodatkowo w osłabieniu. Ostatnie minuty zadecydowały też o rezultacie spotkania Ekwadoru z Paragwajem. Ci pierwsi zdobyli bramki w 88. i 90. minucie meczu, ostatecznie wyrywając 3 punkty, które uplasowały ich na aż trzecim miejscu w klasyfikacji generalnej. Czyżbyśmy byli świadkami sensacyjnego awansu Ekwadoru?  Mają jeszcze czas, by sporo rzeczy spieprzyć, ale póki co wyglądają wyjątkowo solidnie.