Footrollowa JEDENASTKA ROKU 2021
Rok 2o21 był dla wielu klubów burzliwy i dla większości piłkarzy, poza pojedynczymi wyjątkami z Robertem Lewandowskim na czele, raczej niejednostajny. Trudno było więc wybrać uczciwą, najlepszą jedenastkę minionych 12 miesięcy, dlatego po prostu tego nie zrobiliśmy. W zamian standardowo wybraliśmy własną, dosyć subiektywną, ale przynajmniej FOOTROLLOWĄ jedenastkę roku 2021 wzbogaconą o ławkę rezerwowych i trenera. Jesteście ciekawi, kto się w niej znalazł?
Mecze Serie A, LaLiga oraz innych najlepszych lig pełnoletni widzowie mogą oglądać i obstawiać na stronie sponsora portalu, Betclic.pl. SPRAWDŹ TUTAJ!
MATERIAŁY PROMOCYJNE PARTNERA | W grach hazardowych mogą uczestniczyć wyłącznie osoby, które ukończyły 18 lat. Udział w nielegalnych grach hazardowych jest przestępstwem. | Hazard może uzależniać. BEM to legalny bukmacher. Gra u nielegalnych grozi konsekwencjami prawnymi.
Pierwszy skład:
Thibaut Courtois (Real Madryt) - Niewielu bramkarzy było w stanie utrzymać wysoki poziom przez okrągły rok, ale Belg z pewnością podołał. Choć koledzy z pola nieczęsto dawali mu okazje, by musiał ich ratować, to gdy już to robili, Courtois zawsze stawał na wysokości zadania.
81% - Thibaut Courtois 🇧🇪 has saved 81% of the shots on target he has faced for @realmadriden in @LaLigaEN in 2021 (40/48), the highest save percentage of any goalkeeper with at least three appearances. Colossus. pic.twitter.com/EUgXqlZfWp
— OptaJose (@OptaJose) April 19, 2021
Joao Cancelo (Manchester City) - Biorąc pod uwagę jego mizerne początki w ekipie "Obywateli", nikt nie mógł przypuszczać, że Cancelo tak odpali i to jeszcze nie na swojej nominalnej pozycji. Okazało się, że na lewej flance wcale nie jest mu trudniej, a po prostu częściej musi podawać zewniakiem, przez co jego asysty są jeszcze bardziej efektowne. Dość powiedzieć, że Portugalczyk tak czarował w tym roku, że doczekał się fanowskiego konta na Twitterze o wymownej nazwie "Stop that Cancelo".
Cancelo reaching Dani Alves levels of productivity here. Wouldn’t be surprised if he goes down as the best fullback of all time at the end of his career 🥵pic.twitter.com/3VlcMnFRJz
— James (@Mcfc_James_) December 21, 2021
Thiago Silva (Chelsea) - Można było się spodziewać, że Thiago Silva będzie nadawał się do zarządzania jedną z najtwardszych linii defensywnych w Europie w minionym roku, ale już chyba mało kto wierzył w fakt, że będzie też jej najsolidniejszym elementem pod względem czysto piłkarskim. Brazylijczyk nie tylko był mózgiem tej formacji, ale także nierzadko jej ostatnią kończyną.
Thiago Silva stopping Morata from scoring against his old club Chelsea with the game at 1-0. Makes sense that we got Thiago for free because that man is priceless 👏💙🇧🇷 😁👍👍👍👍💙💙💙💙💙💙 pic.twitter.com/VaPLmNZ6TA
— 𝑀𝐴𝑋 𝐽𝑂𝐸💥 (@officialmaxjoe) November 24, 2021
Eder Militao (Real Madryt) - Chyba żaden stoper nie rozwinął się przez miniony rok tak, jak właśnie Brazylijczyk. W drugiej połowie zeszłego sezonu z konieczności stał się podstawowym zawodnikiem, gdy Ramosa i Varane męczyli się z urazami. Nieoczekiwanie spisał się kapitalnie, a w tym sezonie jest już po prostu fundamentem defensywny "Królewskich".
10/10 performances every single week. We have ran out of words to describe Eder Militao. pic.twitter.com/YeFv6QeXci
— Madrid Xtra. (@MadridXtra) December 22, 2021
Achraf Hakimi (Inter/PSG) - Chyba nie ma cenzuralnych słów, które mogłyby opisać to, jak Marokańczyk porusza się po prawej flance, będąc obrońcą, bo oni ani nie biega, ani nawet nie pędzi. Jeśli jest potrzebny w defensywie, to broni, ale jeśli nie, to obrońcy rywala na pewno mają przechlapane. Żaden zawodnik w minionym roku tak sprawnie i co najważniejsze, tak skutecznie nie przechodził spod swojej bramki pod bramkę przeciwnika.
Achraf Hakimi is the best right back in the world according to our #FC100 list 👀
— ESPN FC (@ESPNFC) November 30, 2021
Full ranking ➡️ https://t.co/2C4iJF5dLg pic.twitter.com/GltvhPoSEQ
Jorginho (Chelsea) - Choć przymierzanie go do Złotej Piłki było mocną przesadą, nie ma wątpliwości, że Włoch zaliczył wybitny rok. W końcu niezbyt często zdobywa się Ligę Mistrzów i mistrzostwo Europy w ciągu kilku miesięcy. Pomocnik był istotnym trybikiem obydwu zdobywających powyższe tytuły maszyn. Chociaż z drugiej strony określanie go trybikiem to jednak pewne niedopowiedzenie. On był tak naprawdę systemem operacyjnym.
Jorginho turns 30 today.
— GOAL (@goal) December 20, 2021
The man who conquered Europe in 2021 🙌 pic.twitter.com/QS9tiRFXXm
Pedri (Barcelona) - Gość w wieku zaledwie 18 lat był jednym z najważniejszych elementów kilku naprawdę niezłych zespołów. Ciągnął Barcę, choć to nie na jego barkach powinna spoczywać odpowiedzialność za to i błyszczał w hiszpańskich kadrach, zarówno tej seniorskiej, do której ledwo co przecież wszedł, jak i tej olimpijskiej. Za to zresztą został nagrodzony statuetką Golden Boy.
Esto también es de ustedes 🤜🤛
— Pedri González (@Pedri) December 19, 2021
Feliz Domingo! #Culers #FCBarcelona pic.twitter.com/MPZ2bUWKo9
Christopher Nkunku (RB Lipsk) - Spośród wszystkich znajdujących się w tym zestawieniu zawodników miał najtrudniej, bo nie grał w absolutnie topowej ekipie, a na dodatek nie łapał się do reprezentacji. Mimo to imponował niezwykle, osiągając nieprzyzwoite wręcz wyniki strzeleckie, choć nawet nie jest napastnikiem. W sumie to nikt nie potrafi stwierdzić, gdzie on tak naprawdę gra, ale zawsze jest groźny i nieprzewidywalny, więc to nie ma znaczenia.
Nkunku ma tyle samo bramek co Lukaku, Sancho, Werner i Rashford razem wzięci i więcej goli w lm od Messiego i Ronaldo
— KAWA (@_KAW_A) December 16, 2021
Karim Benzema (Real Madryt) - Francuz nie jest już tylko liderem Realu Madryt, śmiało można bowiem powiedzieć, że jest też jego zbawcą. Napastnik bierze na siebie ciężar gry zawsze, gdy sytuacja jest dramatyczna i dosyć często robi przy tej okazji cuda, które ostatecznie gwarantują "Królewskim" zwycięstwo.
2021 was a vintage year for Karim Benzema...
— GOAL (@goal) December 24, 2021
⚽️ 46 goals
🅰️ 14 assists
🔝 Real Madrid top of La Liga
🏆 UEFA Nations League pic.twitter.com/zpTrHpYmam
Dusan Vlahović (Fiorentina) - Tylko Robert Lewandowski strzelił w minionym roku więcej goli od niego, a przecież mówimy o zawodniku średniaka Serie A. Serb miał więcej zdecydowanie najtrudniej, by nastrzelać tyle goli, a mimo to mu się udało, co tylko udowadnia jego wybitny kunszt oraz zapowiada wielki, hitowy transfer już za kilka miesięcy.
⚜️🟣👑 𝗗𝘂𝘀𝗮𝗻 𝗩𝗹𝗮𝗵𝗼𝘃𝗶𝗰 👑🟣⚜️
— Lega Serie A (@SerieA_EN) December 19, 2021
3️⃣3️⃣ goals in 2021: Dusan, you’re a wonderful young talent 🥰#Vlahovic #SerieA💎 #WeAreCalcio pic.twitter.com/esi6zYKbhr
Robert Lewandowski (Bayern Monachium) - Nie no, powiedzmy sobie szczerze, co tu tłumaczyć?
Robert Lewandowski em 2021 [espn] pic.twitter.com/dGp65VfvIx
— Bayern Galaxy (@BayernGaIaxy) December 19, 2021
Ławka rezerwowych:
Edouard Mendy (Chelsea) - Niemalże równie dobry co Thibaut Courtois, ale nie dało się ich dwóch wcisnąć do jednej bramki. To wbrew przepisom.
Reece James (Chelsea) - Zaraz po Militao to właśnie on zaliczył w minionym roku największym progres. Z chłopaka łapiącego się do pierwszego składu Chelsea na kredyt zaufania stał się jednym z najlepszych prawych obrońców na świecie.
Ruben Dias (Manchester City) - Gdyby pod uwagę brać tylko pierwsze półrocze, od niego zaczęlibyśmy rozpisywanie defensywny w pierwszym składzie, ale niestety kolejne miesiące nie były już tak znakomite w jego wykonaniu, choć jak najbardziej udane.
Vinicius Junior (Real Madryt) - Brazylijczyk wreszcie w tym roku zaczął błyszczeć tak, jak tego oczekiwano. Jeśli utrzyma formę i przede wszystkim swój niezwykły, wręcz zmuszający do oglądania go luz, w przyszłym roku będzie w podstawowej jedenastce.
Leo Messi (Barcelona/PSG) - Dobra, wygrał to Copa America, to niech chociaż na ławce sobie siądzie.
Kylina Mbappe (PSG) - Gdyby nie naprawdę mocna rywalizacja w ataku, pewnie znalazłby się w pierwszym składzie, bo sam miał wyjątkowo skuteczny rok, będąc jedyną gwiazdą PSG, która stanęła na wysokości zadania.
Trener:
Thomas Tuchel (Chelsea) - Choć w ciągu ostatnich kilku tygodni zaczął mieć pewne problemy z ustawieniem swoich podopiecznych, nie ma wątpliwości, że to on zasługuje na miano najlepszego trenera roku. Przejął Chelsea w trakcie sezonu i zrobił z niej potęgę, która wygrała Ligę Mistrzów, a potem jeszcze dzielnie walczyła z Liverpoolem i Manchesterem City o miano lidera Premier League. Nikt nie zaliczył skuteczniejszego roku w pracy od niego.