0
0
+

Niby liga niemiecka, ale tydzień jednak angielski. Dzisiejsza kolejka to półmetek Bundesligi, po którym można już wyciągnąć pewne wnioski - takie jak to, że Bartosz Białek ma naprawdę fajną przyszłość w Wolfsburgu, że Krzysztof Piątek i Hertha Berlin to nie najlepsze połączenie i że Borussia Dortmund... nadal trzęsie się w swojej dyspozycji.

Dzisiejszy dzień w Bundeslidze zaczął się od zwyczajnego spotkania Borussii Mönchengladbach z Werderem Brema, które zakończyło się wygraną tych pierwszych 1:0 - spodziewane, ale bremeńczycy mogli zaskoczyć, szczególnie w końcówce (słupek Milota Rashicy). Ciekawsze historie działy się jednak poza boiskiem, bo z kompletnie bezsensownego powodu ten mecz musiał opuścić napastnik "Źrebaków" Breel Ebolo. Media doniosły, że zawodnik pojechał sobie na imprezę, gdzie było zdecydowanie za dużo osób, a sam zainteresowany twierdził, że... pojechał w okolicę do kolegi, żeby obejrzeć sobie koszykówkę. Policja miała spisać wszystkich, którzy byli w okolicy i tak jakoś trafiła na Embolo, co później funkcjonariusze... faktycznie potwierdzili. "Bild" jednak nie miał zamiaru odpuszczać i stwierdził, że Szwajcar ściemnia, a z imprezy ewakuował się, uciekając do sąsiedniego mieszkania przez... okno. Jaja jak berety.

Hitem dnia było rzecz jasna starcie Bayeru Leverkusen z Borussią Dortmund i, kurde, był to świetny mecz! "Die Werkself" pokonali BVB 2:1 i było to zwycięstwo zasłużone, choć różnie mogło być. Bayer oddał jednak aż 13 celnych uderzeń, przy ledwie... trzech dortmundczyków. Borussia miała dobre jakieś 20-25 minut, przez resztę czasu wskazywać należałoby Leverkusen, a już na pewno w pierwszej połowie. Podobnie jak w niedawnym spotkaniu z RB Lipsk BVB nie istniała przez pierwsze 45 minut. Trener Edin Terzić już trochę sobie ekipę z Westfalii prowadzi i chyba możemy już stwierdzić, że póki co to on Borussii nie odmienił.

Dużo błędów, niedokładności, Leverkusen świetnie odnajdywało sobie przestrzenie w nie najlepiej zsynchronizowanej formacji "żółto-czarnych" gości. Tak choćby pierwszą bramkę zdobył Moussa Diaby, kiedy otrzymał fantastyczne długie podanie od Leona Baileya. Dużo też było sytuacji, w których dortmundczycy końcem buta przecinali podania niemalże skutkujące "setkami", a swoje także Bayer po prostu zmarnował. Z tym, co grali przez prawie godzinę, BVB nie powinna mieć wiele do gadania, ale taka to już drużyna Leverkusen jest. Potrafią błysnąć, jak mało kto, mają mnóstwo schematów rozegrania, są ofensywni i efektowni, ale jednocześnie bardzo niestabilni i chaotyczni - czego usposobieniem są Diaby i Bailey właśnie. W drugiej połowie Dortmund mógł przez to prowadzić, miał kilka dogodnych okazji, ale koniec końców wszystko załatwił 17-letni Florian Wirtz - drugi Kai Havertz. 17 kolejek i 6. porażka Borussii. Tak się mistrza Bayernowi Monachium nie odbiera.

W pozostałych dwóch dzisiejszych meczach swój wielki udział mieli Polacy - chociaż były to udziały skrajnie różne. Bartosz Białek wszedł w 60. minucie meczu Wolfsburga i po pięciu minutach napoczął Mainz, świetnie odnajdując się po wizjonerskim podaniu Maximiliana Arnolda. Zresztą... zobaczycie to pod spodem. To był ósmy występ 19-latka i jego drugi gol w Bundeslidze, ale w przeciwieństwie do trafienia z Werderem nie była to bramka kończąca, ale napoczynająca. Ostatecznie "Wilki" wygrały 2:0.

Obracamy teraz sytuację o 180 stopni i przechodzimy do Krzysztofa Piątka. Po raz drugi z rzędu "Piona" wyszedł w podstawowej jedenastce nie zamiast, ale obok Jhona Cordoby i po raz kolejny nie dał nic zespołowi. Hertha Berlin przegrała 0:3 z Hoffenheim, a wszystko zaczęło się od rzutu karnego, którego Polak... zmarnował. Hoffe jest w kryzysie, ale najwyraźniej "Stara Dama" w jeszcze większym i trudno tam patrzyć w najbliższą przyszłość z optymizmem. Prawda jest taka, że trener Bruno Labbadia nie może być pewny swojej posady, a Piątek... no, na razie daleko mu do miana super transferu. Ale pamiętajmy o tym, że nie tylko Polak jest tam beznadziejny, bo tak naprawdę to cała Hertha wygląda źle.