-
0
0
+

Derby Trójmiasta - zapamiętajcie tę nazwę na długo, gdyż jest to pierwszy mecz "o coś", który tak naprawdę nie zawiódł! Masa okazji, cztery bramki i brak triumfatora. Ekstraklasa na chwilę odzyskała godność, by stracić ją po zaledwie dwóch godzinach i meczu w Zabrzu...

Arka Gdynia 2:2 Lechia  Gdańsk (75' Nalepa, 90+8' Vejinović - 52' Paixao, 53' Sobiech)

Arka: Steinbors - Zbozień, Marić, Maghoma, Wawszczyk - Vejinović, Nalepa, Busuladzić (68' Deja), Nando (87' Siemaszko), Jankowski (58' Da Silva) - Skhirtladze

Lechia: Kuciak - Fila, Augustyn, Nalepa, Mladenović - Łukasik (87' Gajos), Kubicki, Udovicić, Haraslin (65' Peszko) - Paixao, Sobiech (73' Makowski)

Niespodziewanym remisem zakończyły się derby Trójmiasta, w których wynik meczu został ustalony dopiero w doliczonym czasie gry. Gole dla gospodarzy zdobyli Michał Nalepa oraz Marko Vejinović. Dla gości trafiali zaś Flavio Paixao i Artur Sobiech.

Była 52. minuta spotkania. Od prawie godziny zespołem dominującym była Arka Gdynia, która przy lepszej skuteczności powinna prowadzić co najmniej trzema bramkami. Tych ostatecznie się nie doczekali, a chwilę po rozpoczęciu drugiej odsłony wynik otworzyli goście. Schemat gdańszczan pod bramką rywala zawsze jest jeden i ten sam. Drużyna prowadzona przez Piotra Stokowca nie bawi się w tiki-takę i wymianę miliona podań. Liczy się tylko to, co jest w sieci, a przy osłabionej linii defensywy zadanie było jeszcze łatwiejsze (z powodu kontuzji nie wystąpił dziś Frederik Helstrup). W 52. minucie jedno z dośrodkowań w końcu zaskoczyło blok defensywy gdynian, która po chwili przyglądała się paradującemu Flavio Paixao. Portugalczyk nie zdążył się jednak nacieszyć zbyt długo, gdyż po zaledwie minucie znów było trzeba się udać w narożnik przy sektorze gości w geście triumfu. Tym razem na listę strzelców wpisał się Artur Sobiech, lecz brawa za akcję należą się Lukasowi Haraslinowi, który mijając dwóch rywali - otworzył drogę do bramki gdynian. Atak Lechii spisał się, więc na medal, lecz to nie doświadczony duet zasługiwał tego dnia na pochwały.

Na wyżyny możliwości wspiął się Dusan Kuciak. Słowak krok po kroku ratował swój zespół przed kompromitacją - tylko w pierwszej odsłonie broniąc trzy stuprocentowe sytuacje. Dzięki znakomitej postawie 34-latka Lechia schodziła do szatni z czystym kontem, lecz z pewnością nie było ono zasłużone. Podopieczni Piotra Stokowca wyszli na to spotkanie z dużą pewnością. Poprzednie starcia Arki pokazywały, że zespół nie ma nic do zaoferowania, a mecz derbowy będzie jedynie spacerkiem. Kto tak myślał - grubo się mylił, gdyż gdynianie pod wodzą Aleksandara Rogicia wyglądali naprawdę dobrze. Świetnie prezentowali się w ataku, z ogromną łatwością przedzierając się pod pole karne rywala. Bez najmniejszych skrupułów można, więc uznać, że gospodarze rozegrali jedno z najlepszych spotkań w tym sezonie - o czym mówi sam wynik. Korzystny dla przyjezdnych rezultat utrzymywał się jedynie do 75. minuty meczu. Wówczas gola kontaktowego strzelił Michał Nalepa. Losy starcia rozstrzygnęły się jednak w doliczonym czasie gry, a marzenia przyjezdnych prysły w 98. minucie. Wówczas na listę strzelców wpisał się Marko Vejinović - dając swojemu zespołowi zasłużony punkt, w najważniejszym starciu rundy.

Górnik Zabrze 1:1 ŁKS Łódź (79' Angulo - 50' Ramirez)

Górnik: Chudy - Sekulić, Wiśniewski, Koj, Janża - Matuszek, Matras (62' Sciślak), Bauza, Jimenez - Kopacz (54' Wolsztyński), Angulo

ŁKS: Malarz - Grzesik, Sobociński, Rozwandowicz, Klimczak - Srnić, Guima (72' Piątek), Trąbka, Pyrdoł (86' Bryła), Ramirez (90' Kalinkowski) - Kujawa

Naród oszalał - może krzyknąć kibic łódzkiego ŁKS-u, po kolejnej punktowej zdobyczy swojego zespołu. Przed dwoma tygodniami beniaminek rozbił Koronę Kielce, dziś wywiózł punkt z Zabrza - skrupulatnie gromadząc kolejne "oczka" w tabeli PKO Ekstraklasy.

Bohaterów tego starcia było dwóch. Dani Ramirez wraca do formy z początku sezonu, a jego bramka sprawiła, że ŁKS wróci do domu z punktem. Nazwisko lidera łodzian znów pojawi się na pierwszych stronach miejscowych gazet, a sam gracz po raz kolejny stanie się łatwym kąskiem dla innych zespołów. Konkurencja na boisku nie była jednak łatwa, a pierwsze skrzypce mieli przecież odgrywać jego rodacy - Igor Angulo oraz Jesus Jimenez. Drugi od dłuższego czasu zawodzi (dziś również nie pomógł swojemu zespołowi), nie spełniając pokładanych w nim celów. Doświadczony napastnik zaś z meczu na mecz radzi sobie coraz lepiej, a dzisiejszy gol w końcowej fazie meczu sprezentował gospodarzom cenny remis. Samo spotkanie jednak nie porywało, a poza tym, że oba zespoły oddały łącznie 5(!) celnych strzałów - można stwierdzić, że mecz się po prostu odbył i zakończył podziałem punktów...