Najpierw nudy, potem nokaut - Chelsea wygrywa Ligę Europy!

-
0
0
+

Pierwsza połowa była kulminacją wszystkich koszmarów, które towarzyszyły temu finałowi. Kontrowersyjne miejsce rozgrywania, wątki polityczne, skandale, a dziś wieczorem w końcu brak jakości piłkarskiej. W drugiej połowie jednak zobaczyliśmy grad goli. Niestety, zdecydowana większość padła dla jednej drużyny, bo druga nie potrafiła dotrzymać jej kroku. Chelsea znokautowała Arsenal i została triumfatorem Ligi Europy. London is blue!

• Chelsea: Kepa - Azpilicueta, Christensen, David Luiz, Emerson - Kante, Jorginho, Kovacić (76. Barkley) - Pedro (71. Willian), Giroud, Hazard (89. Zappacosta)
  • Arsenal: Cech - Sokratis, Koscielny, Monreal (66. Guendouzi) - Maitland-Niles, Torreira (67. Iwobi), Xhaka, Kolasinac - Ozil (77. Willock) - Lacazette, Aubameyang

Patrząc na składy, można po prostu zwrócić na uwagę na to, o czym mówiło się dużo przed tym finałem. Wbrew wcześniejszym przewidywaniom, N'Golo Kante znalazł się w pierwszej jedenastce "The Blues". Zabrakło w niej jednak Antonio Rudigera i Rubena Loftusa-Cheeka. Można powiedzieć, że obok dodatkowej motywacji w postaci możliwego awansu do Ligi Mistrzów i specjalisty od Ligi Europy, Unaia Emery'ego na ławce trenerskiej, "Kanonierom" przybył kolejny atut. To jednak wcale nie oznaczało, że będzie łatwo...

Eden Hazard chciał się pożegnać z Chelsea zdobywając trofeum i z pewnością chciał to zrobić w lepszym miejscu, przy lepszej atmosferze. Baku jako gospodarz finału budziło sporo kontrowersji od samego początku, oliwy do ognia dolała sytuacja z Henrikhiem Mkhitarianem, który nie wystąpił w finale z przyczyn politycznych. Również w trakcie meczu internauci mieli sporo do powiedzenia na temat gospodarza. I nie były to zbyt dobre rzeczy.

Było widać, że  Arsenal gra tutaj o wyższą stawkę. Od początku "Kanonierzy" starali się zdominować ten mecz. W 9. minucie szansę miał Pierre-Emerick Aubameyang, kiedy piłka spadła mu pod nogi, po rzucie rożnym. Gabończyk nie znalazł się jednak wybitnie dogodnej pozycji i nie zdołał trafić do bramki. W 18. minucie Alexandre Lacazette wychodząc do piłki, padł na murawę w polu karnym. Sędzia nie podyktował rzutu karnego i słusznie, bo powtórka pokazała, że upadł bez kontaktu z Kepą. Właściwie to francuski napastnik powinien zostać ukarany żółtą kartką w tej sytuacji.

Chelsea z początku głównie kontrowała, a liderem jej ataków był nikt inny jak Hazard. W końcowych minutach "The Blues" przejmowali inicjatywę, a naprawdę groźną sytuację stworzyli sobie w 39. minucie. Wówczas Petr Cech popisał się świetną interwencją po płaskim, ale mocnym strzale Oliviera Giroud, który dostał świetne podanie od Jorginho.

Do końca pierwszej połowy nie zobaczyliśmy już nic szczególnie ciekawego i sędzia Gianluca Rocchi odesłał piłkarzy do szatni przy stanie 0:0.  Tymczasem, na twitterze większe zainteresowanie budził mecz Polska - Senegal, na mistrzostwach świata U-20, a nawet ustawienie kamery podczas transmisji z Baku. Przy niezadowoleniu poziomem tego widowiska, pojawiło się też trochę czarnowidztwa.

A jednak, treść tego ostatniego twitta się nie spełniła. W 50. minucie Emerson dograł piłkę z lewej strony, a Giroud mimo tego, że nie miał najlepszej pozycji, zdołał pokonać Cecha po strzale głową. Dominacja Chelsea z końcówki pierwszej połowy przełożyła się na początek drugiej i to "The Blues" rozpoczęli strzelanie w tym meczu. A dla Arsenalu był to bolesny cios, w końcu zadał im go były zawodnik "Kanonierów".

Podopieczni Unaia Emery'ego mimo prób, nie mogli znaleźć sposobu, żeby odpowiedzieć. Ciągle czegoś brakowało, Chelsea dominowała już od dłuższego czasu, a z podciętymi skrzydłami jeszcze trudniej się gra. "Kanonierzy" zostali brutalnie zweryfikowani w 60. minucie. Eden Hazard dograł w pole karne, do Pedro Rodrigueza, a ten płaskim strzałem nie dał szans Cechowi. Było już 2:0 i Arsenal znalazł się pod ścianą. 5 minut później ich sytuacja była jeszcze gorsza. Ainsley Maitland-Niles sfaulował w polu karnym Giroud, a jedenastkę pewnie wykorzystał Hazard. Marzenia Arsenalu o wygraniu Ligi Europy runęły w ciągu 15 minut.

Nadzieję przywrócił Alex Iwobi, który wszedł z ławki. W 69. minucie skorzystał z piłki wybitej po rzucie rożnym i pięknym strzałem z powietrza pokonał Kepę. Jednak tak szybko, jak ta nadzieja przyszła, tak szybko została brutalnie odebrana. W 72. minucie kontra Chelsea zakończyła się podaniem Giroud do Hazarda, któremu nikt już nie przeszkadzał w oddaniu strzału i musiało się to skończyć kolejną bramką dla "The Blues". Belgijski gwiazdor zapewniał sobie wspaniałe pożegnanie z klubem.

Mecz zbliżał się do końca i trudno było oczekiwać, że Arsenal jeszcze powalczy. Z "Kanonierów" ewidentnie zeszło powietrze. To Chelsea mogła podwyższyć prowadzenie. W końcówce najwięcej nadziei drużynie Emery'ego dawał rezerwowy Joseph Willock. Ale i on nie zdołał trafić do siatki w dogodnej sytuacji. Jego koledzy też jeszcze próbowali przycisnąć, ale było już po prostu za późno. Grę Arsenalu podsumowała sytuacja w doliczonym czasie, kiedy ich piłkarze sami sobie przeszkodzili w zdobyciu bramki. Ich kibice muszą obejść się smakiem. Nie będzie Ligi Mistrzów w przyszłym sezonie. Trofeum trafia do Chelsea, dla której sezon też nie był wybitnie udany, a ich kibice po małych turbulencjach doczekali się trochę radości.

Chelsea - Arsenal 4:1 (0:0)