-
0
0
+

Ze względu na niedawną przerwę reprezentacyjną, minęły już trzy tygodnie od ostatniego meczu Lecha Poznań w fazie grupowej Ligi Europy. Wówczas do Polski przylecieli piłkarze Standardu Liège i zdziesiątkowani Belgowie nie mieli żadnych szans w pojedynku z „Kolejorzem”. Po dzisiejszym wieczorze można spokojnie stwierdzić, że Standard bez osłabień to zupełnie inny zespół stawiający twarde warunki swojemu rywalowi i to gospodarze cieszyli się z kompletu punktów, za sprawą zwycięstwa 2:1.

Standard Liège: A. Bodart – C. Fai, K. Laifis, N. Dussenne, N. Gavory – M. Bokadi (46' M. Bokadi), M. A. Balikwisha (76' F. Avenatti), G. Cimirot, N. Raskin (77' S. Bastien) – M. Lestienne (46' A. Boljević), O. Oularé

Lech Poznań: F. Bednarek – B. Butko, T. Rogne, D. Crnomarković, T. Puchacz – J. Moder (78' L. Šatka), P. Tiba (78' F. Marchwiński) – J. Sýkora (64' V. Kravets), D. Ramírez, M. Skóraś (64' A. Czerwiński) – M. Ishak (83' N. Kaczarawa)

Pierwsze minuty meczu nie napawały optymizmem, bo polska drużyna przez długie fragmenty sprawiała wrażenie drużyny schowanej za podwójną gardą i oczekującą na to, co rywal ma do zaoferowania. A warto zaznaczyć, że Standard miał o wiele więcej możliwości, jeśli porównamy to, co działo w stolicy Wielkopolski. Było to przede wszystkim związane z tym, że Belgowie zdołali uporać się z większością problemów, które dopadły ich przed wyjazdem do Poznania. Bardziej byliśmy zaniepokojeni tym, co prezentował Lech w pierwszej połowie. Poznaniacy wyglądali na drużynę zmęczoną ciągłym graniem, chociaż za nami wspomniana już przerwa reprezentacyjna i wielu piłkarzy mogło spokojnie skupić się na trenowaniu oraz skoncentrować się na nabieraniu sił na kolejne tygodnie. W tym gronie na pewno nie znajdował się Jakub Moder i to było widać, bo wyglądał na totalnie pogubionego w poczynaniach na boisku. Jedyną korzyścią z perspektywy Lecha było to, że schodzili na przerwę z czystym kontem i perspektywą, że rywale całą drugą połowę rozegrają osłabieni. A to wszystko „zasługa” Obbiego Oularé, bo napastnik Standardu użył za dużo siły w pojedynku główkowym i ujrzał drugą żółtą kartkę, chociaż gospodarze mieli ogromne problemy z zaakceptowaniem decyzji sędziego.

Jako pierwsi na prowadzenie wyszli goście z Poznania, a przy okazji bramkowej ręce same składały się do oklasków po popisie Tymoteusza Puchacza. Lewy obrońca Lecha pokazał swój ciąg na bramek oraz to, że nie przeszkadza mu piłka przy nodze. Inaczej nie można wytłumaczyć tego, że Puchacz ruletką w polu karnym rywali jednego z obrońców i zagrał piętką do Ishaka. Ostatnie mecze szwedzkiego napastnika nie powalały na kolana, ale najistotniejsze jest to, że ponownie wpisał się na listę strzelców, chociaż radość z prowadzenia trwała zaledwie kilkaset sekund. Nierozsądne zagranie autorstwa Pedro Tiby uruchomiło kontratak Standardu, który pozwolił doprowadzić do wyrównania. Bramkarz Lecha - Filip Bednarek - jeszcze dał radę interweniować przy strzale Balikwishy, ale przy dobitce Tapsoby był już zwyczajnie bezradny. Ostatni kwadrans dla Lecha Poznań był całkowitym obgryzaniem paznokci, bo Djordje Crnomarković wziął przykład z Oularé i w głupi sposób zatrzymał akcję przeciwników, chociaż całe zdarzenie miało miejsce jeszcze na połowie Standardu. Zachowanie serbskiego stopera spowodowało, że oba zespoły kończyły mecz w dziesiątkę i tym samym w powietrzu wisiało to, co ostatnio towarzyszy meczom Lecha w Ekstraklasie - strata punktów. Nie inaczej było w dniu dzisiejszym, bo Standard decydującego gola zdobył w ostatnich minutach doliczonego czasu gry i ponownie podopieczni Dariusza Żurawia musieli zwieszać głowy w dół, chociaż chyba zaczynają się do tego przyzwyczajać po ostatnich wynikach. Tym razem decydujący cios zadał Konstantinos Laifis, bo stoper wykorzystał wrzutkę Laurenta Jansa. Cała ta sekwencja zdarzeń wzbudzała jednoznaczne skojarzenia z meczem Lecha na stadionie przy ulicy Łazienkowskiej, gdy dośrodkowanie Mladenovicia miało podobny skutek.

Co prawda byliśmy w pełni skoncentrowani na zdarzeniach w naszej grupie, ale wciąż trzymaliśmy rękę na pulsie w kontekście całej 4. kolejki. Jest to związane z tym, że nastał już newralgiczny moment w fazie grupowej i powoli odkrywaliśmy karty dotyczące drużyn awansujących do fazy pucharowej. Wśród pierwszych szczęśliwców są dwaj przedstawiciele Premier League – Leicester City, Arsenal – i także drużyna grająca na co dzień za naszą zachodnią granicą, czyli niemieckie Hoffenheim oraz klub ze stolicy Włoch czyli AS Roma.