Ilu zagranicznych piłkarzy gra w europejskich ligach? Polska w czołówce
Dyskusje dotyczące tego, ilu zagranicznych piłkarzy gra w jakiejś konkretnej lidze, są prowadzone cały czas. Za dużo, za mało, szkodzą młodzieży, zwiększają poziom ligi, tylko biorą kasiurę, nie aklimatyzują się, aklimatyzują się, gwałcą nasze kobiety i tak dalej, i tak dalej. Fajnie, że istnieje coś takiego jak International Centre for Sports Studies, w skrócie CIES, bo właśnie oni liczę tego typu rzeczy i składają je w logiczną całość. Zobaczcie, jak prezentuje się procent obcokrajowców w 31 ligach europejskich.
Jak sami widzicie, najwięcej piłkarzy z zagranicy mają zdecydowanie Turcy, co chyba jakoś bardzo nie dziwi, bo wszyscy wiemy, jaką politykę transferową prowadzą kluby Süper Lig. Podobnie zresztą jest na Cyprze. Mnie osobiście, jako osobę niezbyt śledzącą ligę belgijską, zaskoczyło, że na trzecim miejscu jest właśnie Jupiler Pro League. Oprócz, co naturalne, Belgów, sporo jest tam piłkarzy z Francji, Serbii i krajów afrykańskich. Niewiele mniej, bo tylko 0,1%, mają Anglicy, ale tego jesteśmy świadomi chyba wszyscy.
Na drugim biegunie są liga serbska oraz ukraińska, które jako jedyne mają mniej niż 20% obcokrajowców. Na Bałkanach wydaje się to zrozumiałe, bo nie od dziś wiadomo, że ten region to kopalnia piłkarskich talentów, ale w Premier Lidze niski stopień zawodników zagranicznych może niektórych zdziwić. Taki klub jak Szachtar może stać na ściąganie Brazylijczyków, ale nie przekłada się to na każdy zespół Ukrainy, której niestabilna sytuacja polityczna dodatkowo zniechęca graczy do transferu. Tak na marginesie to właśnie piłkarze z kraju Neymara oraz kraju Messiego są najliczniejszymi koloniami na polską granicą.
Właśnie, Polska, jak to wygląda tutaj? Otóż Ekstraklasa zamyka pierwszą dziesiątkę zestawienia, mając w swoich szeregach 41,6% obcokrajowców. Mniej niż Bundesliga, ale więcej niż LaLiga, które to otaczają najlepszą ligę świata. CIES jednak nie próżnował i podał nam również dodatkową statystykę, pokazującą wyraźny wzrost piłkarzy z innych państw w Polsce na przestrzeni ostatnich lat. Jeszcze w 2009 roku było to tylko 19,6%! Obecny i mocno widoczny wzrost rozpoczął się w 2015 roku.
New @CIES_Football Monthly Report: evolution in the % of expats & club-trained in the Polish @_Ekstraklasa_ more at https://t.co/DGQtYobQTG pic.twitter.com/kkIzmhow1F
— CIES Football Obs (@CIES_Football) 1 listopada 2017
Na koniec pokażę Wam jeszcze inną rzecz, którą prawdopodobnie zauważyliście na wykresie powyżej. Procent piłkarzy wytrenowanych w klubach, grających w konkretnej lidze. Można ich nazwać ładnie wychowankami, chociaż niektórzy mogliby się z tym nie zgodzić, bo ranking obejmował tych zawodników, którzy w wieku 15-21 lat spędzili w danym klubie co najmniej 3 lata. Odwróć tabelę, Polska na czele. Ekstraklasa znów dziesiąta, tyle że od końca.