0
0
+

Ostatnie derby Łodzi rozgrywane o stawkę? Wiosna 2017 roku, poziom III ligi, grupy pierwszej. ŁKS awansował wtedy stamtąd ostatecznie po tym, kiedy Drwęca Nowe Miasto Lubawskie nie otrzymała licencji na grupę w II lidze (a pokonała oba łódzkie zespoły w walce o promocję). ŁKS zdążył już zaliczyć sezon w Ekstraklasie przez te trzy lata. A Widzew? Mielizna drugoligowa, na której osiadł, opadła tylko dlatego, że większym frajerem okazał się być GKS Katowice. Teraz przy al. Unii jest nieźle, a przy Piłsudskiego - nadal ciężary.

Dwa mecze ŁKS-u po spadku z Ekstraklasy? Cztery gole + trzy gole = siedem goli. Tyle strzelono w spotkaniach z Odrą Opole i Stomilem Olsztyn. Wojciech Stawowy robi tutaj to samo, co niegdyś z Cracovią. Chce pokazać, że jest skrojony pod I ligę (tylko kiedy awansuje, to pewnie znów powrócą śmieszki i żarty o pewnym kotlecie). Dwa zwycięstwa dały nadzieję, że panowie Pirulo, Corral, Ratajczyk i spółka poradzą sobie odpowiednio przy Piłsudskiego. ŁKS pojechał na drugą stronę miasta. Widzew nie może się pochwalić tak pięknym nastrojem. Awans do pierwszej ligi wywalczył w atmosferze piekła. Kibice atakujący piłkarzy, przegrana ze Zniczem Pruszków, piłkarze, którzy potraktowali ten awans jako okazję do świętowania jak gdyby nigdy nic się nie stało. Stało się. Widzew jawił się bardziej jako korporacja z wieloma rysami (problemy z kibicami nie zaczęły się po meczu z Pruszkowem, tylko choćby przy okazji ataku na piekarnię Przemysława Klementowskiego, byłego prezesa klubu). A na boisku... to była zbieranina, a nie drużyna.

Wejście w pierwszą ligę Widzew zaliczył najgorzej, jak się da. Cztery gole stracone z Radomiakiem, trzy zaś z Chrobrym Głogów - to zły bilans. Dobrze, że chociaż raz udało się trafić do siatki rywali. Teraz jednak przyszła pora na to, by się odkuć. Konieczna zmiana? Złośliwi powiedzą, że znów trener - a przecież od niedawna jest w Widzewie Enkeleid Dobi, który zastąpił Marcina Kaczmarka. Miał wprowadzić ofensywny styl gry, większy polot, poradzić sobie z ciągłą lagą na Marcina Robaka... a tymczasem dziurawe ręce Wojciecha Pawłowskiego mocno go zdemotywowały. Miłosz Mleczko (wypożyczony z Lecha Poznań) miał zatem wejść do bramki i zaliczyć debiut w RTS-ie w meczu derbowym. Kaliber widowiska? Największy z możliwych.

Widzew postawił wszystko na jedną kartę już w trzeciej kolejce sezonu. Napięta atmosfera nikomu w tym klubie nie pomaga, wręcz można powiedzieć, że grzałka jest chyba najbardziej obecna właśnie w tej części Łodzi. Presja ze strony kibiców, nieprzyjemne zdarzenia, które dotykają piłkarzy w newralgicznych momentach, ciągłe zmiany trenerów, zarzuty kierowane w stronę kolejnych dyrektorów sportowych i zarządu klubu - w Widzewie nagle wszystko zaczęło wyglądać nie tak pięknie, gdy człowiek spojrzał na coś innego niż tylko statystyki sprzedanych karnetów. Ten klub powinien się uratować, natomiast sztuką byłoby spaść z pierwszej ligi w sezonie, gdy zlatuje niżej TYLKO JEDEN ZESPÓŁ.

Jak było na boisku?

Trzech zawodników ze składu z Głogowa zostało w drużynie na ŁKS. Ten ŁKS, który naprawdę ładnie się ogląda. Inna sprawa, że jeśli wierzyć słowom trenera Dobiego, który wciąż czuje się uskrzydlony, to Widzew powinien był zagrać w końcu lepiej.

I grał, przez 15 minut spisywał się lepiej. Intensywność, nacieranie na bramkę Malarza, podparte jeszcze w dodatku finezją Fundambu. Nie dawał jednak już rady Poczobut, którego sędzia Sebastian Jarzębak mógł wcześniej ukarać żółtą kartką. Zabawnie jednak ułożyły się losy od 15. minuty. Kamery pokazują prezes Martynę Pajączek. Komentatorzy mówią, że jest spokojna, ma dobry humor. Chwilę później Maksymilian Rozwandowicz uderza piłkę głową po dośrodkowaniu z rzutu wolnego. Ta kozłuje, Mleczko do niej nie potrafi zdążyć, nie wystawia nawet rąk. Zgubił totalnie krycie Filip Becht... Widzew znów musiał odrabiać straty, a nawet nie wiemy, jak drużyna Dobiego chce z takich opresji wychodzić. Do tej pory robiła to źle - bardzo źle.

Widzew nadal napierał, nadal szukał przestrzeni, nadal się mylił w swoich poczynaniach, a ŁKS grał dojrzale, grał przede wszystkim to, co chciał. Nie dawał się próbom desperata, za jakiego Widzew można było tutaj postrzegać. Niewiele mieliśmy też celnych strzałów, choć wrażenie było niekoniecznie najgorsze - antymeczem tego byśmy nie nazwali. A Bartłomiej Poczobut wciąż trwał na boisku i kto wie, czy nawet nie powinien już w pierwszej połowie wylecieć z boiska.

Złośliwości nie szczędzili Widzewowi także relacjonujący to spotkanie. Trzeba powiedzieć, że to Jan Sobociński wysłuchiwał sporo szyderczych uwag przez cały poprzedni sezon. Teraz zwrócono je w kierunku Łukasza Kosakiewicza.

Gra na "juhu", gra z sielskim polotem - tak, na pewno było to widać po Widzewie, który próbował. ŁKS jednak grał z większą swobodą. Wystarczyło oddać piłkę Pirulo, który odbił się jakościowo od Ekstraklasy... a ten robił to, co chciał. Wyglądał pewniej, tak jak cały ŁKS - a w sukurs szli mu Dominguez i Corral, to ich nazwiska mogliśmy słyszeć najczęściej.

O ile Widzew ten animusz zyskiwał z każdą minutą, umiał się postawić ŁKS-owi, ale wciąż nie miał korzystnego wyniku. Fundambu i Czubak rozegrali najlepszą akcję RTS-u dopiero po przerwie, kiedy instynktownie musiał interweniować Arkadiusz Malarz.

Oglądało się to dobrze (oczywiście, jeśli wyznaczyliście sobie odpowiedni standard, który was zadowoli). Problem polegał na czymś innym. Widzewa można było chwalić za to, że grał lepiej niż w meczach, które przegrał 1:4 i 0:3. Ale czy to właśnie nie jest ten standard, który jest okropnie niski? ŁKS rozegrał jedną akcję, znalazł lukę w ustawieniu Widzewa. Gorące głowy panów w czerwonych strojach dały o sobie znać. Skupili się na przerwie w grze, na ostrych wejściach, na walce o piłkę - ŁKS skupił się na tym, by ekonomicznie dysponować siłami. Wykorzystał to, co sam stworzył.

Widzew chciał to ratować. Henrikiem Ojamą.

Wiadomo, nie zmienił się wynik. ŁKS to wygrał. A Bartłomiej Poczobut nie dokończył tego meczu, dostał czerwoną kartkę i "pa pa". Hammarby z Widzewem mogłoby dzisiaj pójść pod pachę. Brawa dla trenera Stawowego, ma wiele, by wciągnąć tę ligę nosem.