Męczarnie Arsenalu, Manchester United również bez fajerwerków  - sobota z FA Cup

-
0
0
+

Sobota w Pucharze Anglii już za nami. W spotkaniu z Newcastle długo męczył się Arsenal, za to Manchester United wbił gola w pierwszych minutach i nie oddał prowadzenia do końcowego gwizdka. Występy na angielskich boiskach zaliczyli również Polacy, którzy mieli bezpośredni udział przy trafieniach dla swoich zespołów. Zapraszamy do czytania opisu tego, co od 13:00 do 23:00 działo się w FA Cup.

Arsenal 2:0 Newcastle (Smith Rowe 109', Aubameyang 117')

Ostatnie tygodnie to pasmo trzech zwycięstw z rzędu podopiecznych Mikela Artety, którzy do pewnego momentu osuwali się w tabeli Premier League na lokaty bliższe degradacji do Championship niż walki o europejskie puchary. Triumfator poprzedniej edycji Pucharu Anglii podjął dziś na własnym obiekcie Newcastle. W pierwszych minutach więcej szans stwarzali sobie gospodarze z Londynu, tyle że żadnej z nich nie byli w stanie zamienić na gola dającego prowadzenie. Trzeba też zaznaczyć, że wzorowo ze swoich zadań wywiązywał się Martin Dubravka, ratując "Sroki" przed utratą bramki. Raz nie był w stanie pokonać go Pepe, innym razem wybronił strzał Aubameyanga.

Oddał celny strzał dystansu w środek bramki. Kilka minut później zmarnował stuprocentową szanse na gola, kiedy wystarczyło trafić w bramkę. Innym razem mógł się rozejrzeć, odegrać, może nawet zwolnić dobrze zapowiadającą się akcje, jednakże on wolał podjąć kolejną próbę pokonania niemieckiego golkipera. Strzał zatrzymał się na oddalonej o metr przeszkodzie, a mianowicie jednym z defensorów Arsenalu. Mowa oczywiście o Andym Carrollu, który lepiej spisywał się w defensywie niż ofensywie. Minuty upływały, a o golach mogliśmy tylko pomarzyć. Jakieś próby ku temu czynili "Kanonierzy", ale zwykle kopali nad bramką lub na ich drodze po raz kolejny stawał Martin Dubravka.

Emil Smith Rowe mógł odetchnąć z ulgą w ostatnich sekundach doliczonego czasu gry, kiedy sędzia za faul ukarał go czerwonym kartonikiem. Po obejrzeniu powtórki zmienił decyzje na żółtą kartkę. Ostatecznie żadnej z ekip nie udało się umieścić futbolówki w siatce, choć w końcówce bliscy tego byli goście z Newcastle, ale na posterunku stał Bernd Leno, który interweniował przy dwóch następujących po sobie strzałach Andy'ego Carrolla. 0:0 w regulaminowym czasie przyniosło nam dodatkowe trzydzieści minut. Atakowali głównie gospodarze, co w końcu, choć dopiero w drugiej części dogrywki, dało dwa ciosy w ich wykonaniu. W 109. minucie wynik otworzył Emil Smith Rowe, a niespełna dziesięć minut później sprawę zamknął Pierre-Emerick Aubameyang.

Manchester United 1:0 Watford (McTominay 5')

Chwilę przed końcem starcia Arsenalu z Newcastle wybrzmiał pierwszy gwizdek na Old Trafford, na którym miejscowi mierzyli się z Watfordem. O ile na Emirates Stadium na pierwsze trafienie musieliśmy czekać do drugiej części dogrywki, o tyle tutaj pierwszego gola obejrzeliśmy już w 5. minucie. Rzut rożny z lewej strony wykonuje Alex Telles, najlepiej w polu karnym odnajduje się Scott McTominay i uderzeniem z głowy umieszcza futbolówkę przy samym słupku. Raz bliski wyrównania był Watford, na szczęście dla Manchesteru United zmierzającą do bramki wybił wówczas Tuanzebe.  Również Eric Bailly stanął przed szansą trafienia z główki, ale akurat jego strzał wylądował obok słupka. Pod koniec pierwszej odsłony przyjemnie dla oka pograli Van de Beek z Juanem Matą. Holender zagrał futbolówkę piętką do Hiszpana, jednakże ten nie zdołał pokonać Bachmanna. Jeszcze przed przerwą doszło do zderzenia w polu karnym Watfordu, na czym najbardziej ucierpiał Eric Bailly. 26-letni stoper nie był w stanie kontynuować gry, piłkarza z Wybrzeża Kości Słoniowej zastąpił Harry Maguire.

Szybko strzelony gol, solidna gra w pierwszych minutach, by później spuścić z tonu. Obie ekipy oddawały jakieś strzały na bramki rywali, ale ostatecznie nic z tego nie wynikało. Bardzo dobre zawody rozgrywał kapitan Scott McTominay, za to niezbyt ciekawie wyglądał Daniel James, którego Ole Gunnar Solskjaer w 69. minucie zastąpił Marcusem Rashfordem. Szkoleniowiec "Czerwonych Diabłów" w końcu zdecydował się zdjąć z placu gry również Jessego Lingarda. Dogodną sytuacje na podwyższenie rezultatu w ostatnich minutach miał Marcus Rashford. Anglik zaliczył krótki rajd z piłką przy nodze, minął jednego z defensorów rywala, po czym wydawało się, że bez trudu pokona Bachmanna. Tak się jednak nie stało. Anglik zamiast solidnie przymierzyć, zapytać golkipera o róg, praktycznie oddał mu futbolówkę. Na szczęście 1:0 po szybko strzelonej bramce wystarczyło do tego, by Manchester United przypieczętował awans do czwartej rundy Pucharu Anglii. Czyli bez większych niespodzianek, bo i opisywany powyżej Arsenal zdołał rozprawić się z Newcastle.

Poniżej znajdziecie rozstrzygnięcia pozostałych sobotnich spotkań Pucharu Anglii. Plus krótkie "Oko na Polaka" z występów naszych rodaków.

Bacznie przyglądaliśmy się również temu, co działo się na innych boiskach w trakcie meczów Pucharu Anglii. W starciu Norwich z Coventy asystę przy golu na 2:0 w 7.minucie zaliczył Przemysław Płacheta, który dośrodkował futbolówkę z lewego skrzydła prosto na głowę Jordana Hugilla. Do podobnej akcji doszło w pojedynku Blackpool z West Bromem Albion, gdzie od pierwszych minut mogliśmy podziwiać Kamila Grosickiego. Wrzutkę reprezentanta Polski z prawej strony boiska wykorzystał Nigeryjczyk Semi Ajayi. W 80. minucie "Grosik" nabił rękę jednego z zawodników przeciwnika, dzięki czemu sędzia podyktował rzut karny, którego na gola zamienił Matheus Pereira. Polak dołożył jeszcze trafienie w serii jedenastek, tyle że ostatecznie jego ekipa przegrała z Blackpool. Z innych ciekawostek warto wspomnieć o porażce Derby County 2:0 z grającym w szóstej lidze Chorley. W tym pojedynku na placu gry nie ujrzeliśmy Kamila Jóźwiaka i Krystiana Bielika, za to w 73. minucie na murawie pojawił się inny Polak, a mianowicie 18-letni Bartosz Cybulski.

Boreham Wood 0:2 Millwall

Everton 2:1 Rotherham

Luton 1:0 Reading

Norwich 2:0 Coventry

Nottingham 1:0 Cardiff

Chorley 2:0 Derby

Blackburn 0:1 Doncaster

Blackpool 3:2 West Bromwich