-
0
0
+

Inter Mediolan i AC Milan. Drogi tych obu uznanych marek skrzyżowały się na etapie 1/4 Pucharu Włoch. Oznacza to, że w trakcie wtorkowego wieczoru mogliśmy emocjonować się słynnymi derbami della Madonnina. Mecz ten nie był tak prestiżowy od dawna. Patrząc na tabelę Serie A można było rzec, że mierzą się ze sobą dwie najlepsze włoskie ekipy. Na dzień dzisiejszy Milan jest liderem ligi włoskiej z dorobkiem 43 punktów, a drugi Inter traci do niego dwa oczka. Oczywiście tym razem sytuacja w tabeli schodziła na bok, ponieważ liczył się awans do półfinału Coppa Italia. Zapowiadał się więc wyjątkowy wieczór z calcio.

Wyjściowe składy:

Inter Mediolan: Handanović - Kolarov, de Vrij, Skriniar - Perisić, Vidal, Brozović, Barella, Darmian - Sanchez, Lukaku

AC Milan: Tatarusanu - Hernandez, Romagnoli, Kjaer, Dalot - Kessie, Meite - Leao, Diaz, Saelemaekers - Ibrahimović

Już w drugiej minucie zawodnicy AC Milanu płynną wymianą podań wypracowali nienajgorszą pozycję do strzału Rafaelowi Leao. Piłeczka chodziła jak po sznurku. Młody Portugalczyk oddał strzał z około 18. metra, który finalnie minął się ze słupkiem. Inter nie pozostawał dłużny. Dwie minuty później Romelu Lukaku zagrał długą piłkę do Ivana Perisicia, który skusił się na dośrodkowanie w pole karne. Simon Kjaer musiał ratować sytuację wybiciem poza linię bramkową.

Następnie bywały momenty, w których Milan zamykał swoich miejscowych oponentów na ich własnej połowie. W odpowiedzi Inter próbował kontrować. Tradycyjnie jednym z bardziej wyróżniających się graczy w środku pola był Nicolo Barella. W 13. minucie groźne dośrodkowanie Rafaela Leao doszło na głowę Zlatana Ibrahimovicia, jednak futbolówka delikatnie minęła się ze słupkiem. Szwed wygrał pojedynek powietrzny z Aleksandarem Kolarovem. Już w 20. minucie swój debiut w czerwono-czarnych barwach zaliczył Fikayo Tomori. Wypożyczony z Chelsea stoper zmienił kontuzjowanego Simona Kjaera.

W 24. minucie piłka w polu karnym Milanu trafiła dwukrotnie pod nogi Lukaku. Za pierwszym razem Belg urwał się Allesio Romagnoliemu i oddał celny strzał, ale Ciprian Tatarusanu pozostał na posterunku. Drugim razem Romagnoli w boju z Lukaku spisał się lepiej i zablokował jego uderzenie. Bardzo dobitnie wyróżnił się nam w tamtym momencie belgijsko-włoski matchup. Każdy już wiedział kto jest wyznaczony do uprzykrzania życia trzeciemu najlepszemu snajperowi w trwającym sezonie Serie A. W 31. minucie AC Milan oddał pierwszy celny strzał, który od razu zamienił się na bramkę. Ibrahimović otrzymał podanie głową od Soualiho Meite, wszedł z futbolówką w pole karne w towarzystwie trzech zawodników Interu i oddał strzał na dalszy słupek. Piłka odbiła się od niego i ugrzęzła w siatce. Milan prowadził 1:0.

W 37. minucie z bliskiej odległości głową uderzał Alexis Sanchez, ale Theo Hernandez bez problemów zablokował to uderzenie. Nie było ono również zbyt mocne. Piłka jeszcze wpadła w kozioł przed linią bramkową. Pod koniec pierwszej połowy jeszcze trochę zagotował się Lukaku, z którego cały czas z uśmiechem prowokował Zlatan. Doszło do małych przepychanek pomiędzy zawodnikami obu drużyn. A jak przepychanki to oczywiście uaktywnić się musiał również Arturo Vidal. Ostatecznie Lukaku i Ibra otrzymali po żółtej kartce. Pierwsza połowa zakończyła się, ale dalej Lukaku i Zlatan mieli sobie sporo do powiedzenia. Ostatecznie Belga odciągali koledzy z zespołu. Były zawodnik Manchesteru United miał prawo być sfrustrowany pierwszą połową, ponieważ Romagnoli skutecznie wyłączał go z gry. Zdecydowanie takiej zawziętości i intensywności spodziewaliśmy się po derbach della Madonnina.

Od samego początku drugiej połowy sporo pracy miał Ciprian Tatarusanu. Rumun popisał się m.in. fantastycznym refleksem przy uderzeniu Sancheza. Kilka minut później z bliskiej odległości uderzał Romelu Lukaku, ale Fikayo Tomori po profesorsku powstrzymał snajpera wślizgiem. Gra tymczasem zaostrzała się coraz bardziej. W 59. minucie boisko z powodu drugiej żółtej kartki opuścić musiał strzelec bramki, Zlatan Ibrahimović. Przed Milanem było wyjątkowo ciężkie pół godziny.

Ciężkie chwile przeżywał m.in. Nicolo Barella, który co jakiś czas był konkretnie faulowany przez graczy lepiej zbudowanych od siebie. Taki los boiskowego magika... W 67. minucie blisko do doprowadzenia strzałem głową do wyrównania był Ivan Perisić. Strzał jednak przeleciał nad poprzeczką, a samego Chorwata od razu zmienił Lautaro Martinez. W 69. minucie w polu karnym Milanu padł Barella. Powtórki wykazały, że 23-letniego Włocha zahaczał wślizgiem Rafael Leao. Sędzia Paolo Valeri sprawdził całą sytuację na VARze i wskazał na wapno. Do jedenastki podszedł Lukaku, który strzałem od poprzeczki pokonał świetnie spisującego się dziś Tatarusanu.

Mecz ten był bardzo wyjątkowy pod jeszcze jednym względem. Kontuzji w 75. minucie doznał... arbiter. Ostatecznie potrzebna była zmiana sędziego! Kilka minut później ponownie gotowało się w polu karnym Milanu po dograniu Sancheza. De Vrij nieczysto uderzał, trochę zamieszania i delikatne zderzenie Lukaku z golkiperem Milanu. W 83. minucie z okolic 16. metra uderzał Achraf Hakimi. Z wielkim poświęceniem strzał ten próbował blokować Franck Kessie. Tatarusanu  finalnie poradził sobie z tym uderzeniem.

Minutę przed 90. minutą na bramkę Milanu pognał Lautaro Martinez. Oddał on mocny strzał w towarzystwie jednego z defensorów, ale tradycyjnie już w tym spotkaniu bardzo dobrze poradził sobie rumuński bramkarz. Były zawodnik Lyonu bronił również pół minuty później strzał Lukaku z bliskiej odległości. Rozgrywał on chyba mecz swojego życia. Nowy arbiter doliczył aż 10 minut do drugiej połowy. Wynikało to rzecz jasna z przerwą spowodowaną kartkami, upadkami i kontuzjami (głównie tą pierwotnego sędziego). Prawdziwa wojna na Stadio Giuseppe Meazza.

Pamiętacie jak pisałem, że mecz stał się jeszcze bardziej wyjątkowy po tym jak kontuzji doznał sędzia? A co jeśli wam powiem, że na boisku zameldował się również Christian Eriksen? Mało? No to w takim razie Eriksen strzelił bramkę na wagę zwycięstwa. W 97. minucie z rzutu wolnego. Dokładnie ten Eriksen, o którym od dłuższego czasu jedynie czytamy artykuły, które snują jego przenosiny do PSG bądź powrót do Tottenhamu. Mamy styczeń, ale myślę, że mamy już mocnego kandydata w kategorii "mecz roku".

Inter ostatecznie wygrał 2:1 i awansował do półfinału Pucharu Włoch. Uff... ależ to było meczycho. Kwintesencja nie tylko calcio, ale i całego futbolu.