-
0
0
+

Mistrz Anglii jest niebieski. Ta teza jest uzasadniona patrząc na ostatnie 5 sezonów Premier League. Od czasu triumfu Manchesteru United w ostatnim sezonie Sir Alexa Fergusona, ligę angielską zawsze wygrywa, któraś z niebieskich drużyn. Dziś na Stamford Bridge spotkały się dwa zespoły, które triumfowały po 2 razy, w tych ostatnich 5 latach. A prawdopodobieństwo, że było to starcie o mistrzostwo, jest niemałe.

• Chelsea: Kepa - Azpilicueta, Rudiger, David Luiz, Marcos Alonso - Kante, Jorginho, Kovacić (64. Barkley) - Pedro, Hazard (90. Giroud), Willian (75. Loftus-Cheek)
  • Manchester City: Ederson - Walker, Stones, Laporte, Delph - Bernardo Silva, Fernandinho, David Silva (68. Gundogan) - Mahrez (84. Foden), Sterling, Sane (53. Gabriel Jesus)

Początek meczu nie był szczególnie ekscytujący. Zaczęło się w myśl Guardioli, City długo przy piłce, wymiana wielu podań, A zawodnicy Chelsea cierpliwi i czekający na swoją okazję. To wcale nie oznacza, że trenerem "The Blues" znów jest Mourinho, po prostu musiało tak być. Pierwszą konkretną sytuację Manchester City stworzył w 15. minucie. Jednak Leroy Sane zaczął rozważania na temat "co zrobić, gdy dostajesz piłkę tuż przed bramką" i zawodnicy Chelsea wyczyścili tą sytuację. Chwilę później mogłoby być groźnie, ale tym razem Sane źle przyjął piłkę.

32. minuta, znów Sane, Niemiec tym razem podryblował, ale nie mógł sam zakończyć akcji, więc wycofał piłkę i zakończyło się to rzutem rożnym. 3 minuty później miało miejsce efektowne starcie Davida Luiza z Raheemem Sterlingiem, który próbował uniknąć zderzenia... skacząc. W rezultacie Brazylijczyk poleżał chwilę na murawie. A Chelsea? Zespół z Londynu długo wyglądał jak sparing-partner dogadany po to, żeby poćwiczyć atak pozycyjny. Długo w ich grze, nic poza skuteczną obroną, nie zasługiwało na pochwałę. Atak ograniczał się tylko do nieudolnych prób wyprowadzenia piłki, często poprzez zwykłe podania "oślep".

Jednak można raz, a konkretnie... "The Blues" udowodnili to w 44. minucie. Pierwsza akcja, w której wymienili kilka celnych podań z rzędu, i co? Eden Hazard wykłada piłkę N'Golo Kante na 12-13. metrze, a francuski pomocnik uderza prosto pod poprzeczkę! Z przebiegu meczu nie do przewidzenia. To była właściwie jedyna akcja, w której Chelsea zagroziła bramce rywala. Zespół Guardioli dwoił się i troił, ale to chłód Sarri'ego okazał się skuteczniejszy. Możesz wymieniać setki podań i rozgrywać akcję za akcją... Liczy się jednak to, co w sieci. 1:0 dla "The Blues" do przerwy.

Niesprawiedliwe, można by rzec, ale dla przebiegu widowiska nic złego. Pokazała to druga połowa, która od samego początku toczyła się w o wiele szybszym tempie. Wydawać się powinno, że to zespół zraniony w pierwszej połowie powinien dążyć do odwetu, ale wbrew tej zasadzie to Chelsea się rozkręciła. Ekipa Guardioli była jakby w szoku, co wykorzystywali ich rywale. W 52. minucie kolejny raz udało się zagrozić bramce City, jednak Willian zamiast strzelać, podał do Edersona.

Od tej pory City trochę się przebudziło i zaczęło prowadzić grę. Wspomniałem, że nie był to dzień Leroya Sane? Niech symbolem tego bedzie zmiana Niemca w 53. minucie na Gabriela Jesusa. 4 minuty później City wywalczyło rzut wolny, po którym Kepa Arrizabalaga musiał się wysilić przy strzale Kyle'a Walkera. Nagroda w dziedzinie matematyki należy się tym, którzy policzyli ile rzutów rożnych wywalczyli "The Citizens" w tym okresie. Nadal to Londyńczycy mieli wszystko pod kontrolą. Jednak, żeby nie było im za slodko, w 64. minucie boisko z kontuzją opuścił Mateo Kovacić. Zastąpił go Ross Barkley.

Szturm City trwał dalej. Nadal jednak drużyna z Manchesteru nie mogła z tego wyciągnąć nic więcej, niż rzut rożny. W 73. minucie Chelsea złapała trochę oddechu, gdy Hazard został sfaulowany w czasie kontry. Po chwili jednak to "Obywatele" byli bliscy "ukąszenia" rywala, gdy mały błąd w przyjęciu popełnił Kante. Francuz natychmiastowo zrehabilitował się za pomyłkę, dzięki czemu jego zespół utrzymał się przez dłuższą chwilę na połowie rywali. Podobnie jak w pierwszej części meczu, efekt był natychmiastowy. 78. minuta, dośrodkowanie z rzutu rożnego i David Luiz strzałem głową podwyższa prowadzenie.

W końcówce meczu z Manchesteru City niemal całkowicie zeszło powietrze. Trudno im się dziwić, jesteś przyzwyczajony do tego, że Twoje konsekwentne, długie rozgrywanie akcji przynosi efekty. Robisz w ten sposób wyniki przez cały sezon... Nagle trafia się rywal, który zatrzymuje Cię bez problemu i jest przy tym zabójczo skuteczny. Ręce opadają, trudno się zerwać do walki. Najblizej był Gabriel Jesus w 94. minucie, ale Kepa obronił jego strzał, a rzut rożny też nic nie dał "The Citizens".

Zatem Chelsea wygrywa 2:0 i wraca na 3. pozycję w tabeli Premier League. Za to Manchester City ponosi podwójną porażkę - przegrał nie tylko mecz, ale również status niepokonanego i pozycję lidera. Teraz jest nim Liverpool, który pokonał dzisiaj Bournemouth. Czyżby to miał być "ten sezon"? Nie można tego wykluczać. Pewne jest to, że w tym sezonie, w Anglii jeszcze wiele się wydarzy!

Chelsea - Manchester City 2:0 (1:0)