Hiszpania mistrzem Europy! - echa finału EURO U-21

-
0
0
+

Mistrzostwa Europy do lat 21 już za nami. Tak jak zakładano - głównym faworytem do końcowego triumfu okazali się Hiszpanie, którzy po golach Fabiana Ruiza oraz Daniego Olmo rozprawili się z Niemcami 2:1 i wrócili do domu z trofeum.

Hiszpania: Sivera - Aguirregabiria, Nunez, Vallejo, Firpo - Roca, Ceballos, Ruiz (78' Merino), Olmo, Fornals (72' Mayoral) - Oyarzabal (55' Soler)

Niemcy: Nubel - Klostermann, Tah, Baumgart, Henrichs - Eggestein (78' Nmecha), Dahoud, Serdar (61' Neuhaus) - Amiri, Oztunali (72' Richter), Waldschmidt

Droga do finału obu zespołów nie należała do najtrudniejszych. Pomimo tego, że Hiszpanie na inaugurację ulegli 1:3 Włochom to z meczu na mecz było już zdecydowanie lepiej. Zwycięstwa z Belgią, Polską oraz Francją w półfinale zapewniły i awans do ostatniej fazy, a szczególne wrażenie robią ostatnie dwa mecze, w których "La Roja" zdobyła aż 9 bramek. Niewiele gorzej prezentowało się to również po stronie Niemców, którzy w meczu półfinałowym rozprawili się z Rumunią 4:2, zapewniając sobie zwycięstwo w samej końcówce. Przed dzisiejszym starciem wiadome było jedno - nikt tu nie odpuści, a gra będzie opierać się na taktyce.

I dokładnie tak się to prezentowało. Od pierwszego gwizdka oba zespoły zastosowały grę na zero z tyłu, lecz pałeczka zdecydowanie należała do Hiszpanów. Znów ogromną różnicę robił Dani Ceballos, który do spółki z Fabianem Ruizem dyrygował środkiem pola. Aktywna postawa zawodnika Realu Madryt sprawiała, że od czasu do czasu za jego krycie brało się nawet trzech graczy, co dawało większe pole do popisu dla pozostałych kolegów. Przez całe spotkanie Hiszpanie ukłuli Niemców zaledwie dwukrotnie, a wszystko zaczął Fabian Ruiz. Pomocnik Napoli podobnie jak w meczu z Polską zaprezentował nieco umiejętności strzeleckich i pięknym strzałem sprzed pola karnego otworzył wynik spotkania. Kropkę nad "i" w drugiej połowie postawił Dani Olmo, który dokończył dzieło Ruiza i piękną podcinką pokonał niemieckiego golkipera.

Dzisiejsze zwycięstwo Hiszpanów nie jest osiągnięciem jedynie dwóch czy trzech zawodników, ale całego zespołu, który od początku do końca grał kapitalnie. Co prawda można przyczepić się do pojedynczych uchybień, jak chociażby nieprzemyślane zagranie Jesusa Vallejo. Obrońca Realu Madryt na kilka minut przed końcem pierwszej połowy, agresywnym wejściem zasłużył sobie na żółtą kartkę, lecz głosy były jednostronne i zawodnik powinien już w pierwszej połowie powinien zakończyć to spotkanie. Sędzia nie zdecydował się jednak na usunięcie stopera "La Roji" z boiska, co w dużej mierze mogło zależeć od końcowego wyniku.

Zwycięstwo Hiszpanów nie jest jednak tylko ich zasługą, ale także nie najlepszą postawą naszych zachodnich sąsiadów. W pierwszej połowie Niemcy jedynie spoglądali na grę rywala, a środek pola, od którego zależało najwięcej był strasznie ospały. Przy takiej postawie trudno stawić czoła Daniemu Ceballosowi, który okazał się zmorą niemal wszystkich reprezentacji na tym turnieju. Tak naprawdę obrońca tytułu wszedł do gry dopiero po przerwie, lecz było już zdecydowanie za późno na odrabianie strat, gdyż pierwszy konkretny cios zadali dopiero w 88. minucie spotkania. Do bramki Hiszpanów uderzeniem sprzed pola karnego trafił  Nadiem Amiri, lecz było to niewiele i do domu z trofeum wrócili Hiszpanie, którzy w wielkim stylu wygrali na tym turnieju.

HISZPANIA 2:1 NIEMCY