Koniec. Wreszcie poznaliśmy ostatniego rywala Polski na EURO

Pojedynek Irlandii Północnej ze Słowacją miał dać nam odpowiedź na pytanie, z kim zmierzymy się na przyszłorocznym EURO. Teraz już wiemy, że do grupy z Hiszpanią, Szwecją i Polską dołączają nasi południowi sąsiedzi. Łatwo nie było, bo do ostatecznego rozstrzygnięcia potrzebowaliśmy dogrywki. Zapraszamy do czytania.

Irlandia Północna 1:2 Słowacja (Skriniar 88'S - Kucka 17', Duris 110')

Składy wyjściowe:

Irlandia Północna: Peacock Farrell - Dallas, Cathcart, Evans, Lewis - McGinn, McNair, Davis, Saville - Magennis, Washington

Słowacja: Rodak - Pekarik, Satka, Skriniar, Hubocan - Lobotka - Rusnak, Kucka, Hamsik, Mak - Duda

Po tym spotkaniu poznaliśmy jedną z dwóch ekip, które staną naprzeciw Polsce w fazie grupowej przyszłorocznego EURO. Irlandia Północna i Słowacja do finału play-offów awansowały w zasadzie w ten sam sposób, pokonując swoich rywali w półfinałach dopiero po serii rzutów karnych. Nazwiska w obu reprezentacjach nie byle jakie. W składzie Irlandii Północnej najwięcej mówiły nam nazwiska m.in. Stuarta Dallasa z Leeds United czy Johny'ego Evansa z Leicester, a w zespole naszych mogliśmy podziwiać Marka Hamsika, Stanislava Lobotkę, Milana Skriniara, Ondreja Dudę czy znanego z Lecha Poznań Lubomira Satkę. Na trybunach Windsor Park w Belfaście zasiadło 1060 fanów, którzy mogli przez cały mecz dopingować swoją kadrę narodową.

W pierwszych minutach nie działo się zbyt wiele, choć jeśli mielibyśmy wskazywać stronę przeważającą, to lepsze wrażenie sprawiali gospodarze. Jednak w 15. minucie piłkarze Irlandii Północnej popełnili poważny błąd na własnej połowie, który skrzętnie wykorzystali Słowacy. Źle do Evansa piłkę głową próbował zgrywać Saville, następnie gracz Leicester jej nie przejął, a Juraj Kucka przyspieszył tak, że bez większych kłopotów minął stopera i po chwili strzałem po ziemi przy słupku pokonał golkipera rywala. Trochę mocniej za ciosem po straconym golu poszli gospodarze, tworząc sobie sytuacje, tyle ze nic konkretnego z nich nie wynikało. Błąd pod koniec pierwszej odsłony popełnili również Słowacy, kiedy Stanislav Lobotka niecelnie podawał piłkę, ale gracze z Wysp Brytyjskich nie byli w stanie zamienić otrzymanego prezentu na bramkę. Po pierwszych czterdziestu pięciu minutach bliżej awansu na EURO byli nasi południowi sąsiedzi.

Napakowani jak kabanosy na drugą odsłonę wyszli zawodnicy Irlandii Północnej. W 50. minucie kolejny głupi błąd w rozegraniu popełnił Lobotka, który mógł się okazać tragiczny w skutkach, ale również w tym przypadku podopieczni Iana Baraclougha nie dali rady wykorzystać nadarzającej się szansy. W kilku innych sytuacjach nie byli w stanie przebić się przez mur złożony z graczy Słowacji. George Saville dał się poznać z błędu, dzięki któremu Słowacja wyszła na prowadzenie w pierwszej odsłonie. Stanislav Lobotka mógł zasłynąć czymś podobnym, tyle że piłkarze z Irlandii Północnej nie mieli zbyt dobrze nastawionych celowników i koniec końców Słowacy nie stracili bramki. W 65. minucie selekcjonerzy postanowili zdjąć ich z boiska. Do innej zmiany doszło w końcówce, wówczas Stefan Tarković zrobił ekstraklasową zmianę. Zszedł znany z gry dla Legii Warszawa Ondrej Duda, a jego miejsce zajął występujący aktualnie w Zagłębiu Lubin Samuel Mraz.

Atakowali, próbowali, obijali piłką obrońców przy licznych próbach pokonania golkipera Słowacji. Zwłaszcza w końcówce regulaminowego czasu gry na Windsor Park byliśmy świadkami znacznej przewagi gospodarzy, co w 88. minucie dało trafienie samobójcze Milana Skriniara, który wbił do własnej bramki futbolówkę dośrodkowywaną z prawej strony pola karnego. Eksplozja radości garstki kibiców na stadionie w Belfaście była uzasadniona, a szczęścia mogło nie być końca dosłownie minutę później, kiedy Kyle Lafferty uderzył zza pola karnego. Szczęśliwie dla Słowaków piłka odbiła się tylko od słupka. Szczęśliwie połowicznie, bo już witali się z gąską, myślami przygotowywali się już zapewne do spotkań podczas mistrzostw Europy przeciwko Hiszpanii, Szwecji i Polakom, a skończyło się na dogrywce.

Pierwsza część dodatkowych trzydziestu minut nie dała nam jeszcze odpowiedzi na pytanie, która z ekip jest bliżej meczu z Polską na przyszłorocznym EURO. Zmęczenie dawało o sobie znać, reprezentacje Słowacji i Irlandii Północnej nie napierały z całych sił w pole karne rywala. W 110. minucie nie obejrzeliśmy jakiejś pięknej akcji w wykonaniu Słowaków, znów do pełni szczęścia potrzebny był błąd. Futbolówka odbiła się od pleców, po czym wylądowała pod nogami Michala Durisa i piłkarz Omonii Nikozja następnie uderzył przy słupku na 1:2.

Frustracja graczy Irlandii Północnej sięgała zenitu, o czym najlepiej świadczyło zatrzymanie piłki, którą w myśl niepisanej zasady fair-play gospodarze powinni oddać. Co chwilę dochodziło do jakichś niepotrzebnych przepychanek, a kolejne minuty płynęły nieubłaganie. W 120. minucie mieliśmy rzut wolny, dośrodkowanie w pole karne, ale Johny Evans strzelił z główki w sam środek bramki, gdzie czujnie na posterunku stał Marek Rodak. Skończyło się zwycięstwem naszych południowych sąsiadów, z którymi zmierzymy się na start EURO 2020. Jedna Irlandia pokonana, druga też...