Chorwacja przegrywa, ale utrzymuje się w najwyższej dywizji. Szwecja za burtą

-
0
0
+

Pierwsze rozstrzygnięcia fazy grupowej Ligi Narodów już znamy. Chorwacja pomimo przegranej z Portugalią pozostaje w najwyższej dywizji, za to Szwedzi spadają o szczebel niżej. Podobał nam się mecz w Splicie, w którym Portugalczycy przechylili szalę na swoją korzyść dosłownie w ostatnich sekundach. W starciu Francji ze Szwecją na kilka słów pochwały zasługuje Olivier Giroud, piłkarz Chelsea trafił dziś do siatki rywala DWUKROTNIE!!!

Chorwacja 2:3 Portugalia (Kovacic 29', 65' - Dias 52', 90+1, Felix 60')

Chorwacja - Livakovic - Juranovic, Lovren, Skoric, Bradaric - Modric, Rog, Kvacic - Vlasic, Pasalic, Perisic

Portugalia: Patricio - Semedo, Dias, Semedo, Rui - Pereira, Moutinho, Fernandes - Felix, Ronaldo, Jota

Portugalia po przegranej z Francją grała dzisiejszego wieczoru o pietruszkę, gdyż każdy możliwy rezultat na stadionie w Splicie sprawiał, że i tak na koniec drugiej edycji Ligi Narodów zameldują się na drugim miejscu w grupie. Nieco więcej do zyskania mieli gospodarze, którym korzystny wynik mógł zapewnić utrzymanie w najwyższej dywizji. Oczywiście cały czas trzeba było liczyć na porażkę Szwedów z Francuzami w meczu rozgrywanym równolegle o 20:45.

W pierwszych minutach na stadionie w Splicie działo się niewiele. Jedynie sygnały płynące z Francji mogły nieco zaniepokoić Chorwatów, gdyż tam Szwedzi szybko wyszli na prowadzenie. Sytuacja uspokoiła się, kiedy Giroud doprowadził do wyrównania. Stroną przeważającą byli mimo wszystko piłkarze z Portugalii, którym jakikolwiek końcowy rezultat nie dawał absolutnie nic. Jeśli ktoś chciał, a zapewne chciał, coś udowodnić dzisiejszego wieczoru, to bez wątpienia Cristiano Ronaldo. Piłkarze Juventusu jakiś czas temu przekroczył magiczną granicę stu bramek w barwach reprezentacji, zatrzymując się na liczbie 102. Najlepszym strzelcem aktualnie jest Irańczyk Ali Dael, do którego Portugalczykowi brakuje zaledwie siedmiu trafień. Do głosu zaczęli dochodzić gospodarze, co w w 29. minucie dało im gola na 1:0.  Mateo Kovacić dobił piłkę do bramki po swoim pierwszym strzale obronionym przez Ruiego Patricio.

Kapitalną okazje do podwyższenia wyniku miał grający w Legii Warszawa Josip Juranovic, ale uderzył z główki obok bramki. Szansa z rodzaju tych, które trzeba wykorzystywać. Chorwacja dzielnie broniła dostępu do własnej bramki, dzięki czemu w pierwszej odsłonie udało się utrzymać wynik 1:0. Początek drugich czterdziestu pięciu minut dał nam strzał z głowy Rubena Diasa, który wylądował tuż nad bramką. Chorwaci prowadzili skromnie, co mimo wszystko dawało im utrzymanie w najwyższej dywizji, tyle że cały obraz w 51. minucie popsuł Marco Rog, faulując Cristiano Ronaldo na żółtą kartkę. Pierwsze "żółtko" otrzymał w pierwszej połowie, dlatego po drugiej musiał wylecieć z boiska.

Najgorsze miało dopiero nadejść. Do rzutu wolnego podszedł Cristiano Ronaldo, swoim mocnym strzałem z dystansu zmusił Livakovicia do parady, piłka spadła na nogę Semedo, a ten bez przyjęcia zgrał do Rubena Diasa i gracz Manchesteru City dopełnił formalności. Osiem minut później Portugalia doprowadziła do remisu za sprawą Joao Felixa, ale Chorwacja nie powiedziała przecież ostatniego słowa na swoim terenie. W 65. minucie drugi raz futbolówkę do siatki skierował Mateo Kovacić, strzelając zza pola karnego w sam róg bramki strzeżonej przez Patricio.

Portugalia mogła nawet wyjść na prowadzenie w ostatnim kwadransie gry, ale Bernardo Silva w jakiś dziwaczny sposób uderzył w dogodnej sytuacji tak, że piłka poleciała nad bramką. Niekwestionowanym bohaterem Portugalczyków został Ruben Dias, który w pierwszej minucie doliczonego czasu gry dał zwycięstwo swojej reprezentacji. Samo trafienie wzięło się z niezłego katastrofalnego błędu golkipera Livakovicia, który w pierwszej chwili złapał futbolówkę nadlatującą z rogu, by sekundę później ta znalazła się już pod nogami strzelca bramki ustalającej wynik meczu. Portugalia wygrywa, Cristiano swojego dorobku nie podwyższa, za to Chorwacja pomimo przegranej utrzymuje się w najwyższej dywizji Ligi Narodów.

Francja 4:2 Szwecja (Giroud 16', 59', Pavard 36', Coman 90+5) - Claesson 5', Quaison 88')

Francja odetchnęła z ulgą po zwycięstwie nad Portugalią w przedostatniej kolejce fazy grupowej, więc spotkanie ze Szwecją mogła rozegrać na luzie, w razie przegranej bez większych konsekwencji. Nie spodziewaliśmy się jednak tego, że już w 4. minucie goście ze Skandynawii wyjdą na prowadzenie. Do takiego stanu rzeczy płaskim strzałem doprowadził Claesson, ale piłka jeszcze po drodze odbiła się od jednego z zawodników Francji, co zmyliło Hugo Llorisa. Ze zwycięstwa nacieszyli się zaledwie dziesięć minut, wówczas gola dającego remis zdobył Olivier Giroud.

W 35. minucie Szwedów złudzeń pozbawiał Benjamin Pavard. Zebrał się do futbolówki jak w pamiętnym starciu z Argentyną na Mundialu w Rosji, tyle że tym razem uderzył po ziemi. Mogli się jeszcze łudzić, że dadzą radę ponownie przeciwstawić się dzisiejszemu rywalowi, jednak w 59. minucie dośrodkowanie Mbappe z lewej strony boiska wykorzystał Giroud. Mówiliście coś, że Olivierek nie strzela? To dzisiaj zapakował "dublecik". Na otarcie łez gola zdobył wchodzący na murawę w 66. minucie Quaison, ale podopieczni Didiera Deschampsa za wszelką cenę chcieli zwycięzyć z co najmniej dwubramkową przewagę i w 94. minucie dokonał tego Kingsley Coman. Nie musiał się za bardzo wysilać, wystarczyło trafić do pozostawionej przez Olsena pustej bramki.