-
0
0
+

Po dynamicznym spotkaniu kończącym występ Holendrów i Macedończyków w fazie grupowej, poznaliśmy układ sił w grupie C. Równolegle rozgrywany był mecz, w którym reprezentacja Ukrainy podjęła Austriaków. W meczu faworytów grupy nie brakowało piłkarskich "ciasteczek", widzowie z pewnością mieli czym nacieszyć oczy. "Oranje" nie zawiedli awansując w przekonujący sposób do 1/8!

Mecze Serie A, LaLiga oraz innych najlepszych lig pełnoletni widzowie mogą oglądać i obstawiać na stronie sponsora portalu, Betclic.pl. SPRAWDŹ TUTAJ!

Macedonia Północna - Holandia 0:3 (24' Depay, 50' Wijnaldum, 58' Wijnaldum)

Macedonia Północna: Dimitrievski - Alioski, Musliu, Velkovski, Ristovski - Ademi (78' Nikolov), Bardhi (78' Stojanovski) - Trajkovski (68' Hasani), Elmas, Trickovski (56' Churlinov) - Pandev (69' Kostadinov)

Holandia: Stekelenburg - van Aanholt, Blind, de Ligt, de Vrij (46' Timber), Dumfries (46' Berghuis) - Gravenberch, Wijnaldum, de Jong (79' Gakpo) - Malen (66' Promes), Depay (66' Weghorst)

W trzecim meczu "Oranje" na tym turnieju wystąpili oni naprzeciw reprezentacji Macedonii Północnej. Choć Macedończycy zaliczyli w tym turnieju dwie bramki (po jednej z Ukrainą i Austrią) nie byli stawiany w roli zespołu, który byłby w stanie wywalczyć chociaż punkt. Oczy widzów skierowane z pewnością były w dużej mierze na Ryana Gravenbercha, który wystąpił w pierwszym składzie zastępując "wykartkowanego" De Roona oraz na Gorana Pandeva, który według wielu źródeł kończy piłkarską karierę. Z pewnością jednak było to ostatnie spotkanie w jego przygodzie z reprezentacją. Holendrzy wiedząc o tym przygotowali i wręczyli mu przed pierwszym gwizdkiem swoją własną koszulkę reprezentacyjną z numerem występów dla kadry narodowej: 122. Bardzo miły gest zapoczątkował spotkanie, w którym jednak nie zanosiło się na ulgowe traktowanie.

Choć to wyżej notowany zespół prowadził grę i doprowadził kilkukrotnie do groźnej sytuacji pod bramką Dimitrievskiego, to jednak Macedończycy zdobyli trafienie na 1:0. Trickovski wykorzystał zagranie prostopadłe z głębi pola, jednak arbiter szybko sięgnął po gwizdek zauważając spalonego. Dwukrotnie w dogodnej sytuacji próbował odnaleźć się Donyell Malen, jednak wydawał się być zbyt elektryczny i tracił futbolówkę. Zmieniający Wouta Weghorsta napastnik PSV dostał szansę na pokazanie się i naoliwienie celownika, który może okazać się przydatny już w 1/8, gdzie wystąpić może choćby w roli zmiennika. Co ciekawe najlepsze dwie okazje należały do Macedończyków, którzy raz zdobyli bramkę ze spalonego, aby 10 minut później obić słupek bramki Stekelenburga.

Trafienie wysuwające Holendrów na prowadzenie zdobył Memphis Depay po błyskotliwe kontrze zapoczątkowanej przez urwanie się z piłką Donyella Malena. Sędziowie odpowiedzialni za VAR sprawdzali jeszcze zgodność tej bramki z przepisami, bowiem zanim piłka trafiła do Malena została w dość agresywny sposób odebrana Goranovi Pandevovi przez Matthijsa de Ligta. Ostatecznie nie dopatrzyli się tam faulu i miejscowi (bo w roli gospodarzy na stadionie Ajaxu grali.. Macedończycy) wygrywali od 24. minuty. Choć spotkanie było dla obu ekip meczem o przysłowiową "pietruszkę", tempo było wysokie.

Pandev i spółka nie byli bezzębni. Potrafili zdobyć przestrzeń, sprowadzić zagrożenie pod bramkę 38-letniego golkipera reprezentacji Holandii. Podwyższenie reprezentacji Holandii zapewnił świeżo upieczony zawodnik Paryżan, Georginio Wijnaldum. Nie było to jednak jedyne trafienie zawodnika z numerem "8" w tym meczu. Ledwie 7 minut później zdobył on trafienie na 3:0 po składnej akcji swojego zespołu. Dominacja "Oranje" zdawała się być niezagrożona, a kolejne bramki były się być kwestią czasu. Raz po raz ściągali oni niebezpieczeństwo pod bramkę strzeżoną tego dnia przez Dimitrievskiego. Zmiany przeprowadzone przez de Boera wskazywały na chęć oszczędzenia czołowych zawodników i uchronienie ich przed ewentualnymi kontuzjami. Ostatnie pół godziny zapowiadało się jako typowe "dowiezienie" wyniku. Tak jednak nie było!

Zarówno goście jak i gospodarze nie zwalniali tempa, co doprowadziło do strzelenia bramki przez reprezentację Macedonii Północnej. Bramka ta... została anulowana. Ponownie w zapisaniu się na liście strzelców przeszkodził im spalony. Na ostatni kwadrans na murawie pojawił się Cody Gakpo, 22-letni zawodnik PSV. Był to debiut dla tego piłkarza występującego na co dzień na pozycji napastnika. De Boer rozruszał tym samym niemalże całą kadrę narodową przed fazą pucharową, a pożegnanie drużyny z Amsterdam Arena było bardzo udane.