Pierwszy finalista EURO znany. Awans po serii jedenastek!

-
0
0
+

W pierwszym półfinałowym meczu na Wembley naprzeciw siebie stanęły ekipy Włoch i Hiszpanii. Pierwsza część gry nie przyniosła bramek, w drugiej obejrzeliśmy gole Chiesy i Moraty. Rozstrzygnięcia nie dało nam również dodatkowe trzydzieści minut, dlatego o awansie przesądziła seria jedenastek, w których lepsi okazali się... Włosi.

Mecze Serie A, LaLiga oraz innych najlepszych lig pełnoletni widzowie mogą oglądać i obstawiać na stronie sponsora portalu, Betclic.pl. SPRAWDŹ TUTAJ!

Włochy 2:1 Hiszpania (Chiesa 60' - Morata 80') (awans po rzutach karnych)

Włochy: Donnarumma - Di Lorenzo, Bonucci, Chiellini, Emerson - Barella, Jorginho, Verratti - Chiesa, Immobile, Insigne

Hiszpania: Simon - Azpilicueta, Garcia, Laporte, Alba - Koke, Busquets, Pedri - Torres, Oyarzabal, Olmo

Jeden krok dzielił nas od finału EURO 2020!

Jedni do półfinału awansowali po wygranej 1:2 w podstawowym czasie gry przeciwko Belgom, a drudzy do przechylenia szali na swoją korzyść potrzebowali serii jedenastek. Mowa kolejno o podopiecznych Roberto Manciniego, którzy w trakcie kończącego się powoli EURO zachwycają kibiców na całym świecie swoją piękną grą. Gorzej pod tym kątem wyglądał grupowy rywal Polaków, raczej niezbyt zachwycający swoim stylem na europejskim czempionacie. Faktem jest natomiast to, że Hiszpanie do dzisiejszego starcia na Wembley w Londynie podchodzili z dodatkowymi dwoma kwadransami w nogach w porównaniu z Włochami.

Pierwsze czterdzieści pięć minut bez bramek na Wembley

W pierwszych minutach lepsze wrażenie na Wembley sprawiała ekipa Luisa Enrique, która nie pozwalała swoim rywalom na zbyt wiele. Dłużej utrzymywali się przy futbolówce, kontrolowali przebieg rywalizacji w Londynie. Włosi wyglądali na nieco zagubionych, co w ich przypadku nie było zbyt częstym zjawiskiem w trakcie kończących się niebawem mistrzostw Europy. W pierwszej odsłonie zobaczyliśmy dwa odcienie golkiperów obu reprezentacji. Jeśli już mowa o Hiszpanach, w jednej sytuacji tragicznie we własnym polu karnym zachował się Unai Simon. Niepotrzebnie porwał się do biegu po piłkę, co na szczęście nie okazało się fatalne w skutkach dla niego i jego kolegów.

Współczujemy fanom reprezentacji Hiszpanii, którzy muszą z takim niepokojem obserwować takie niepewne wyboje swojego znanego z elektryczności bramkarza. Nieco później oglądaliśmy akcje po drugiej stronie boiska, kiedy to wydawało się, że Dani Olmo swoim strzałem zdoła pokonać Donnarummę, tyle że golkiper Milanu popisał się wówczas wyborną interwencją. Pierwsza połowa zakończyła się bezbramkowym remisem, arbiter do podstawowe czasu gry nie doliczył nawet minuty. Więcej oddanych strzałów w pierwszych czterdziestu pięciu minutach widniało po stronie Hiszpanów. Pięciokrotnie próbowali postraszyć Donnarummę, za to Włosi bezpośrednio bramce rywala zagrozili tylko raz, choć generalnie bez szału, bowiem zaledwie jedno z tych uderzeń jednych i drugich okazało się celne.

Chiesa otworzył wynik meczu, Morata dał Hiszpanom dogrywkę

Powyżej delikatnie rozpływaliśmy się nad grą Hiszpanów, którzy w pierwszych czterdziestu pięciu minutach zostawili po sobie dużo lepsze. No... ale nikt nie daje awansu do finału za przewagę, wyższe posiadanie futbolówki, więcej wykreowanych sytuacji, jeśli całość nie zostaje udokumentowana golami. Potrzebowaliśmy trzech kwadransów, aby obejrzeć pierwsze trafienie na Wembley. Wówczas Włosi przeprowadzili kontratak, który kapitalnym uderzeniem wewnętrzną częścią stopy sfinalizował Federico Chiesa. Hiszpanie mieli swoje momenty, podczas których byli bliscy szybkiego wyrównania stanu meczu.

Niestety, futbolówka w dogodnych, naprawdę dogodnych, sytuacjach nie chciała lądować w bramce strzeżonej przez Donnarummę. Przynajmniej do pewnego momentu... Na dziesięć minut przed końcem półfinału w końcu wstrzelił się Alvaro Morata. Chłop na murawie pojawił się dwie minuty po objęciu prowadzenia przez Włochów, po czym dał sobie i swoim kolegom dogrywkę i zapisał się złotymi zgłoskami w historii reprezentacji Hiszpanii. Gol na wagę dodatkowych trzydziestu minut sprawił, że napastnik Juventusu wyprzedził Fernando Torresa w klasyfikacji najskuteczniejszych Hiszpanów na EURO.

Hiszpania doskonale zna smak dogrywek

Nie było jeszcze takiego meczu w fazie pucharowej Hiszpanów, który zakończyli w podstawowym czasie gry. Najpierw męczyli się dodatkowe trzydzieści minut z Chorwacją, następnie dopiero wygrane rzuty karne ze Szwajcarią przyniosły półfinał. Cóż... do godziny rozegranej w dwóch poprzednich starciach dopisali kolejne pół godziny, co zsumowane razem daje jedno spotkanie więcej. Co takiego hiszpańscy piłkarze jedzą i piją, że bez większych problemów znoszą takie obciążenia? Tego nie wiemy. Wiedzieliśmy natomiast jedno, że po dwóch kwadransach do odbębnienia była jeszcze seria jedenastek, bowiem jedni i drudzy nie zdołali zamknąć tematu awansu w grze.

Jorginho sadza na czterech literach Simona, Morata bohaterem i anty-bohaterem

Swoich szans już na starcie nie wykorzystali Locatelli i Olmo, po czym piłka w dwóch kolejnych seriach lądowała w siatce. Następnie do futbolówki ustawionej na jedenastym metrze podszedł ten, bez którego tych jedenastek w ogóle by nie było... czyli Alvaro Morata. Niestety, tym razem napastnik się nie popisał, bo tak trzeba powiedzieć o lekkim, praktycznie od niechcenia oddanym strzale, z którym kłopotów nie miał Donnarumma. Ostatnie słowo należało wtedy do Włochów, a mianowicie Jorginho. Pomocnik Chelsea dosłownie posadził na czterech literach Simona, uderzając ze spokojem w przeciwny róg. Golkiperowi Hiszpanii pozostało już zostać w tej pozycji, gdyż nie było już o co walczyć. DO FINAŁU AWANSOWALI WŁOSI!!!