Oficjalnie: Znamy kolejnych organizatorów Mistrzostw Świata
Mundial w Rosji zaczyna się już jutro, a to oznacza, że wszyscy fani piłki myślą tylko o nim. Nie ważne czy masz trzy deadline'y w korpo na wczoraj czy sesja przycisnęła cię do książek jak kebab z ostrym sosem do kibla. Dla Mistrzostw Świata trzeba zrobić wyjątek, bo w końcu dzieją się tylko raz na cztery lata. Są jednak osoby, które nie mają w głowie tylko tego czempionatu. Oficjele FIFA wybrali bowiem organizatorów kolejnej z tych imprez.
Już od dawna było wiadomo, że zawody w 2022 roku zostaną rozegrane w Katarze. Zwycięstwo kraju z Bliskiego Wschodu w tym plebiscycie wzbudziło wiele kontrowersji, ale czas na psioczenie na tę decyzję jeszcze będzie. Mamy w końcu całe cztery lata. Nie wiedzieliśmy jednak, na jaką decyzję będziemy mogli narzekać po zawodach w Katarze, bo nie została jeszcze podjęta. Aż do wczoraj.
O miano gospodarza Mundialu w szranki stanęło niby dwóch organizatorów, ale tak w zasadzie to czterech. Maroko mierzyło się bowiem z połączonymi siłami Stanów Zjednoczonych, Meksyku i Kanady. Choć Afrykańczycy dzielnie walczyli o swoje, próbowali przekonać oficjeli nawet zaniżonymi względem poprzednich lat statystykami przestępstw, ostatecznie polegli. FIFA zdecydowała się na pewniejsza z kandydatur, czyli na całą Amerykę Północą. Tamtejsi działacze przekonali światową federację świetną infrastrukturą. Mundial ma zostać rozegrany na 16 stadionach z czego Kanada i Meksyk zorganizują tylko 3. Amerykanie, oprócz największej liczby spotkań zagarnęli dla siebie również finał, który zostanie rozegrany na MetLife Stadium.
Czy to dobry wybór? Do tej pory FIFA kierowała się zasadą promocji piłki na świecie, dlatego wybierane zostały kandydatury RPA i Kataru. Tym razem postawiono jednak na pewniaków, którzy na pewno zorganizują dobry turniej, a co ważne, nie zadłużą się przy tym. Nie od dziś wiadomo, że Mistrzostwa Świata są ogromnym wydatkiem dla organizatora, który wbrew pierwotnym założeniom, wcale na tym nie zarabia. FIFA widocznie nie była przekonana co do ekonomii Maroko i właśnie dlatego obywatele tego kraju powinni się cieszyć, a nie płakać.