Madagaskar z historycznym awansem!
Ku ogromnej uciesze piłkarzy i ludzi związanych z reprezentacją oraz ku rozpaczy komentatorów pracujących podczas finałów Pucharu Narodów Afryki, Madagaskar po raz pierwszy w historii weźmie udział w najważniejszym turnieju reprezentacyjnym na Czarnym Lądzie.
Mówisz Madagaskar, myślisz kreskówka? Pewnie wielu z Was miało podobne skojarzenie. Afrykański kraj w końcu może zasłynąć za sprawą piłkarskich sukcesów. Skipper, Rico i Kowalski Rakotoharimalala, Razakanantenaina czy Ilaimaharitra spowodowali, że w kraju zapanowała prawdziwa gorączka. Od razu spieszę z wyjaśnieniem – nie są to nazwy chorób w języku łacińskim. Tak brzmiące nazwiska posiadają reprezentanci Madagaskaru. Swoją drogą, włodarze TVP Sport kupujący na potęgę prawa do piłkarskich transmisji, w trosce o zdrowie psychiczne swoich pracowników zastanowią się pewnie 20 razy, zanim postarają się o pokazywanie na swoich antenach Pucharu Narodów Afryki.
106 drużyna rankingu FIFA nie miała łatwego zadania w eliminacjach. Rozstawiona z ostatniego koszyka, wraz z pięcioma innymi drużynami musiała przejść rundę przedwstępną kwalifikacji (coś jak mistrzowie San Marino czy Gibraltaru przy eliminacjach do Ligi Mistrzów). Tam, w elektryzującym cały piłkarski świat dwumeczu pokonali Wyspy Świętego Tomasza i Książęca 4:2 i przeszli do decydującej fazy kwalifikacyjnej odbywającej się w grupach. Tam już po czterech kolejkach (mając w grupie m.in. Senegal), jako pierwsza drużyna z Afryki wywalczyli historyczny awans, pokonując dziś po południu Gwineę Równikową. Quebonafide, wielki fan piłki, który nagrał kawałek pt. "Madagaskar" z pewnością jest dumny!
Drużynę Madagaskaru prowadzi francuski selekcjoner Nicolas Dupuis, który do dnia dzisiejszego nie miał żadnych sukcesów w swoim trenerskim CV. Reprezentanci finalisty Pucharu Narodów Afryki, jeśli chodzi o przynależność klubową, są rozsiani po całym świecie. Egipt, Algieria, Tajlandia, Arabia Saudyjska – między innymi w tych krajach występują dzisiejsi bohaterowie. Najwięcej reprezentantów Madagaskaru występuje jednak na zapleczu Ligue 1. Nie może to dziwić, wszak wyspa do 1960 roku była francuską kolonią.
Finały Pucharu Narodów Afryki 2019 odbędą się w końcu latem, na przełomie czerwca i lipca. Turniej nie będzie w ten sposób torpedował rozgrywek ligowych. Od przyszłorocznej edycji w finałach zobaczymy również nie 16, a 24 ekipy.