+

Z Bayernem nie gra się łatwo. W większości przypadków bilans ostatnich spotkań z daną drużynom jest szalenie korzystny dla giganta, ale są zespoły, którym udało się wskoczyć na poziom niedostawania regularnych wpierdzieli. RB Lipsk to jedna z takich ekip i dzisiaj pokazała pazury na stadionie w Monachium!

• Bayern: Neuer - Pavard, Süle, Boateng (84. Richards), Alaba - Goretzka, Martinez (25. Musiala) - Sane (64. Gnabry), Müller, Coman (83. Costa) - Lewandowski
  • Lipsk: Gulacsi - Mukiele (72. Olmo), Konate, Upamecano, Angelino - Haidara (77. Sorloth), Sabitzer (72. Kampl), Adams - Kluivert (78. Orban), Forsberg (82. Poulsen), Nkunku

Wiele sobie oczekiwano po tym spotkaniu, bo kto, jak kto, ale RB Lipsk ma papiery na to, aby raz na jakiś czas klepnąć sobie Bayern. Co prawda w 10 poprzednich meczach, które kiedykolwiek ze sobą rozegrały, aż 6 padło łupem monachijczyków, podczas gdy "Byki" zwyciężyły tylko raz, no ale Julian Nagelsmann swoje szanse opierał na... logice i testach IQ. Jak do tej pory wyniki RasenBallsportu w Monachium wynosiły kolejno: 0:3, 0:2, 0:1, 0:0 i - jak przyznał młody trener - wyglądały jak przykładowe zadanie w teście na inteligencje. Zgodnie z nią i z logiką kolejnym rezultatem powinno być więc... 1:0 dla Lipska! Mecz toczył się jednak zdecydowanie inaczej.

Kanonady strzałów co prawda w pierwszej połowie nie było, ale spotkanie oglądało się naprawdę dobrze. Wpływ na to miał fakt, że przed przerwą padły aż cztery gole - po dwa dla każdej drużyny! W 19. minucie Christopher Nkunku dostał prostopadłe podanie między stoperów, Manuel Neuer wyszedł wysoko, a Francuz kiwnął go i miał przed sobą pustą bramkę - jak widać stary, dobry Manu czasem też notuje puste przeloty! Bayern jednak wyrównał i wyszedł na prowadzenie, a to w znacznej mierze za sprawą świetnie ostatnio dysponowanego Kingsleya Comana, który zanotował dwie asysty. Pierwszą bramkę dla Bawarczyków zdobył natomiast 17-letni Jamal Musiala, który w 25. minucie zmienił - a to sensacja - kontuzjowanego Javiego Martineza. Potem strzelił Tomek Müller, ale krótko po nim remis dla Lipska dał debiutanckim trafieniem Justin Kluivert.

Po drugiej połowie spodziewaliśmy się sporo, szczególnie od gości, od których oczekiwaliśmy zdetronizowania Bayernu - no chyba że kibicujecie monachijczykom, a nie godności i rozumowi futbolu, to wtedy nie. No i dość szybko RB swoje zadanie zaczął realizować, bo bardzo szybko zdobył trzeciego gola, a był to gol nietypowy - boski Angelino dośrodkował do niziutkiego Emila Forsberga, który dziwnym cudem znalazł się niepilnowany w środku pola karnego Bayernu i głową, bez kłopotów umieścił futbolówkę w siatce.

Później oczywiście gospodarze zaczęli przeważać i tak dalej, i tak dalej, no ale żeby mieli jakieś setki? Bynajmniej! Lipsk bronił dobrze i koniec końców Bawarczycy oddali ledwie cztery uderzenia po przerwie. To jednak wystarczyło, żeby Coman zaliczył trzecią asystę, a Müller zdobył swoją drugą bramkę, ustalając przy okazji wynik na 3:3! Strzelanina! "Byki" kusiły się co najwyżej na próby jakichś kontr i nękanie Neuera, który miał dziś wyjątkowo dużo roboty w grze nogami i poza polem karnym. I powiem Wam więcej - on nie zawsze sobie w tym radził. Błędów w przyjęciu i niepewności było w jego grze więcej niż zawsze, ale kolejnych pomyłek już nie popełnił.

Efekt tego jest taki, że Bayern z Lipskiem zremisowały swój czwarty mecz w historii - i czwarty z pięciu ostatnio rozegranych. Monachijczycy utrzymali fotel lidera, a RB dwupunktową stratę do giganta. No ale chociaż nie przegrali i ta strata się nie powiększyła, a to zawsze coś. No i w końcu "Bykom" udało się coś na Allianz Arenie strzelić, bo do tej pory tylko tracili bramki. Remis zawsze dobry, Borussia Dortmund mogłaby pomyśleć podobnie...