+

Hit kolejki Bundesligi był... różny. Miał dwie twarze, niczym człowiek o dwóch twarzach. Obie połówki tego spotkania różniły się od siebie tak drastycznie, jak tylko się dało i nie była to dobra wiadomość dla RB Lipsk. Red Bull zapewne mocno teraz żałuje, że nie udało mu się przesunąć Erlinga Haalanda pomiędzy ich siostrzanymi klubami...

• Lipsk: Gulacsi - Orban, Upamecano, Halstenberg - Adams, Sabitzer (61. Klostermann), Haidara (71. Hwang), Angelino - Olmo, Forsberg (61. Sorloth) - Poulsen (88. Samardzić)
  • Dortmund: Bürki - Meunier, Akanji, Hummels, Guerreiro - Witsel (30. Can), Delaney (69. Zagadou) - Sancho (85. Tigges), Reus (85. Brandt), Reyna - Haaland

Był kozakiem Julian Nagelsmann. Zapowiadał przed meczem, że jego Lipsk jest pewny siebie,  że jest w świetnej formie i że "już planuje swoje zwycięstwo". Oczywiście całość nie brzmiała tak chamsko, jak to przedstawiłem, ale jeśli trener RB przeczytałby poprzednie zdanie, nie mógłby mu zaprzeczyć. I faktycznie, "Byki" nie przegrały w ostatnich 9 spotkaniach, z czego w 5 najświeższych nie straciły nawet gola - mówimy w końcu o najlepszej obronie Niemiec. Ostatni raz gorycz porażki RasenBallsport poczuł w listopadowym starciu z PSG, w Bundeslidze zaś dostał w październiku od Mönchengladbach. Kozaki.

Borussia takich humorów oczywiście nie miała, bo ostatnio gra typowo w kratę, a jej boiskowa dyspozycja daleka jest od ideału. No i dzisiaj też szału nie było, a w pierwszej połowie dortmundzka ekipa nie oddała nawet jednego uderzenia! Ale spoko, spoko - choć RB miał wyraźną przewagę i przez większość czasu pykał na połowie BVB, to też nie bombardował bramki Romana Bürkiego. Sytuacji przed przerwą w praktyce nie było, no i ogólnie... można było się zanudzić. Jedynym "ciekawym" momentem była chyba kontuzja Axela Witsela, którego zastąpić musiał Emre Can. Tempo było niezłe, parę zagrań też, ale sami widzicie, że szukam trochę pozytywów na siłę...

RB mogło pożałować, że jakoś nie przekuło tej swojej przewagi w konkrety, bo w drugiej połowie oglądaliśmy już zupełnie inny Dortmund. Pocisnęli, ruszyli, piłeczka zaczęła chodzić, a Erling Haaland dostał wsparcie kolegów, zaś futbolówka częściej zaczęła przez niego przechodzić. Po żółtej stronie zaczęły pojawiać się jakieś okazje, no i w końcu w 55. minucie Jadon Sancho wykończył kontrę przyjezdnych. Haaland z prawej dograł płasko w "szesnastkę", Marco Reus przepuścił, a Anglik dobił do bramki. W poprzedniej kolejce Sancho zdobył swojego pierwszego ligowego gola w tym sezonie, teraz dorzucił drugiego, więc można chyba mówić, że w końcu jego głowa została odciążona. Wrócił kocur?

BVB nie odpuszczała i nadal pozostawała lepszą drużyną. Haaland sieknął w poprzeczkę, a przewaga Lipska zniknęła jak pewne 70 milionów z polskiego budżetu. Dani Olmo co prawda kopnął potem w słupek, ale to była tylko cisza przed burzą - bo napędzający ataki Borussii Haaland w końcu wpisał się na listę strzelców. Goście odebrali piłkę, poklepali w środku, Norweg związał pięciu graczy "Byków" dryblingiem i zagrał na skrzydło, skąd potem z powrotem do Haalanda dośrodkował Sancho - i cyk ze łba. 2:0.

Wszystko turlało się dalej w podobnym tempie i podobnym kierunku, czego dowodem było podwyższenie prowadzenia na 3:0. Kto? No Haaland, najlepszy na boisku w drugiej połowie. Reus idealnie wyczuł moment, Norweg idealnie wyczuł moment, obrońcy Lipska idealnie nie wyczuli momentu i nie przecięli prostopadłego podania, po którym Haaland wyminął Petera Gulacsiego i trafił do pustaka. Dwie różne połówki, panie i panowie, a RasenBallsport powinien pluć sobie w brodę, bo zwycięstwo dałoby im fotel lidera. Co się z nimi stało po przerwie? Andrzej, nie wiem, a sytuacji nie zmienił honorowy gol zdobyty w samej końcówce przez - cienkiego na ogół - Alexandra Sorlotha. Cienkiego, jak Lipsk w drugiej połowie. Red Bull wyszkolił sobie Haalanad w Salzburgu, ale nie udało mu się przetransferować do do Lipska. Mnóstwo zawodników przebyło taką drogę, ale nie norweski napastnik i... mają za swoje!

Bardzo dobry mecz rozegrał Marco Reus.

Wybitna druga połowa BVB, nie ma co - prawie jak Bayern grający z... BVB.

Ale 15. kolejka Bundesligi nie stała tylko pod znakiem hitu Lipska i Dortmundu... Wczoraj Borussia Mönchengladbach pokonała Bayern Monachium, o czym konkretnie pisaliśmy TUTAJ. Dzisiaj zaś w końcu udało się wygrać Schalke! 358 dni czekali w Gelsenkirchen na ligowy tryumf i wreszcie udało im się dokonać tego w spotkaniu z Hoffenheim. "Königsblauen" rozbili rywala aż 4:0, hat-tricka strzelił 19-letni Amerykanin Matthew Hoppe, a trzy asysty wraz z bramką zanotował Amine Harit. Szok i niedowierzanie wstrząsnęły Bundesligą, ale Schalke w końcu udało się zatrzymać tę spiralę nieszczęść, trwającą 30 meczów. Jeszcze jeden szpil bez wygranej i S04 wyrównałoby rekord Tasmanii Berlin, która w sezonie 1965/66 nie zatryumfowała przez 31 następujących po sobie kolejek! Berlińczykom zresztą bardzo zależało, aby niechlubny mimo wszystko rekord pozostał w ich klubowych kronikach... W końcu co historyczny rekord, to historyczny rekord!

Ano i Freiburg rozbił Kolonię 5:0, zgarniając komplet punktów po raz piąty z rzędu! Freiburg!