Po co komu Neymar? - echa finału Copa America

-
0
0
+

Brazylia Pany! Okazuje się, że takie postacie jak Lionel Messi czy Neymar nie są potrzebne do tego, aby osiągnąć sukces. Ba, niewykluczone, że często ich ego tylko zespołowi przeszkadza. Drugi z wyżej wymienionych panów na Copa America z Brazylią nie pojechał i wiecie co? I bardzo dobrze! Gospodarz zatryumfował!

• Brazylia: Alisson - Alves, Marquinhos, Silva, Sandro - Arthur, Casemiro - Jesus, Coutinho (77. Militao), Everton (90. Allan) - Firmino (75. Richarlison)
  • Peru: Gallese - Advincula, Zambrano, Abram, Trauco - Tapia (82. Gonzales), Yotun (78. Ruidiaz) - Flores, Cueva, Carrillo (86. Polo) - Guerrero

Najzabawniejsze w tej parze finałowej było to, że obie ekipy mierzyły się ze sobą w fazie grupowej. Wówczas Brazylia wygrała minimalnie 5:0, dzięki czemu zyskała sobie przewagę mentalną nad ekipą Peru. Ci z kolei, jak na ironię. mimo wysokiej porażki okazali się najlepszą drużyną z trzecich miejsc, dzięki czemu również awansowali ze swojej grupy. Warto było mieć w czwórce ogórków z Boliwii, którzy jako jedynie nie zrobili ani jednego punktu w tej edycji Copa America...

Oba zespoły grały sobie całkiem fajnie, aż trafiły do finału. W nim zdecydowanie lepszą stroną była Brazylia i nie ma co do tego najmniejszych wątpliwości. Statystyki tego nie oddadzą, ale to gospodarze turnieju wyglądali lepiej od strony czysto piłkarskiej, bo Peruwiańczycy - choć wciąż świetnie wyszkoleni - byli bardziej jak takie drewniane klocki. Po kwadransie przegrywali 0:1 po fatalnych zachowaniach w obronie - Gabriel Jesus wykorzystał złe ustawienie, brak koordynacji, refleksu oraz prawdopodobnie mózgu u Miguela Trauco, wykiwał go i dograł do zamykającego Evertona, który totalnie niepilnowany umieścił futbolówkę w siatce. Łatwy gol. Ładny też.

Brazylia nie przeważała w statystykach, ale każdy ślepy widział, że była lepsza. Nie pozwalała rywalom na wiele, ale w 40. minucie Thiago Silva zagrał piłkę ręką. We własnym polu karnym. Wszedł blokującym wślizgiem i upadając na gałąź, którą miał gdzieś z tyłu, nadział się na lecącą futbolówkę, co arbiter zakwalifikował jako karnego. Niektórzy mówili, że skoro obrońca upadał, to nie powinno być, ale po szybkim looknięciu na VAR (co zajęło łącznie ze 3 minuty) wyrównanie Peru dał znany i lubiany Paolo Guerrero.

Ale to nie miało żadnego znaczenia, bo jeszcze przed przerwą Brazylia prowadziła, a do asysty gola dołożył Jesus, wykorzystując świetną asystę Arthura. Fajnego pomocnika mają w Barcelonie... Mecz był w każdym razie twardy, dużo było fauli i kartek, ale wynik się zgadzał. W drugiej połowie gospodarze turnieju wciąż byli lepszym zespołem, podczas gdy piłkarze Peru nie byli w stanie zaproponować wiele Alissonowi i spółce. No, chociaż z drugiej strony bramkarz Liverpoolu wpuścił dopiero swoją pierwszą bramkę w tym turnieju... Z każdą minutą atmosfera na murawie się zagęszczała, z ławki trenerskiej Brazylii leciały głosy do Jesusa, żeby ten się uspokoił, ale... on się nie uspokoił i zobaczył drugą żółtą kartkę.

Czy aby na pewno powinna być ona pokazana? 22-latek z wielkim impetem wskoczył na Carlosa Zambrano, który... chwilę wcześniej bardzo ostro ściął gracza Manchesteru City. Peruwiańczyk zobaczył kartkę, tak jak chwilę później mszczący się Jesus (źle to brzmi z tym nazwiskiem...). Sęk w tym, że Brazylijczyk miał już na koncie jedno żółtko i zszedł do szatni fochając się, machając rękami, sugerując oszustwo, korupcję, nepotyzm, sprzedawanie odpustów, a na koniec się popłakał. Szkoda gościa, bo w tym turnieju spisywał się naprawdę wyśmienicie.

Brazylia nastawiła się mocniej na defensywę, ale Peruwiańczycy mimo gry w przewadze nie potrafili tego wykorzystać. Gospodarze kilkukrotnie nawet zagrozili ich bramce (zresztą jeszcze grając w jedenastu Philippe Coutinho miał kilka fantastycznych okazji), ale ostatnie słowo należało do ekipy trenera Tite. Najszybszy na boisku Everton wpadł jak szalony w pole karne, gdzie został trącony (lub zdemolowany, jak kto woli) barkiem przez Zambrano. Skrzydłowy Gremio nie był w stanie raczej dość do piłki, ale arbiter i tak podyktował jedenastkę. Tę pewnie wykorzystał Richarlison - choć rozbieg do strzału prawą nogą brał, jakby był skrajnym debilem - no i Peru było już załatwione. Drugi raz w tym turnieju. Drugi raz w pełni zasłużenie.

Brazylia wygrała Copa America po raz 9. w swojej historii. Więcej mają tylko Urugwaj (15) i Argentyna (14). Co ciekawe tego turnieju nie wygrała nigdy Polinezja Francuska.