-
0
0
+

Nie ma w Serie A drugich takich kozaków, jak Atalanta. No - właściwie to nie było. Chłopaki z Bergamo po koronawirusie szli jak burza, klepali wszystkich po kolei, a dzisiaj wyglądało na to, że klepną także Juventus, przeskoczą Lazio i zagrożą jeszcze "Starej Damie" na ostatniej prostej przed zakończeniem sezonu! Niestety nie pykło, bo ręce i rzuty karne zrobiły swoje.

• Juventus: Szczęsny - Cuadrado, Bonucci (82. Rugani), de Ligt, Danilo (56. Sandro) - Bentancur, Matuidi (82. Ramsey), Rabiot - Bernardeschi (57. Costa), Dybala (69. Higuain), Ronaldo
  • Atalanta: Gollini - Toloi, Palomino (75. Caldara), Djimsiti - Hateboer, de Roon, Freuler (75. Tamazo), Castagne - Gomez (68. Malinovsky) - Ilicić (58. Pasalić), Zapata (68. Muriel)

Wiara w Atalantę wcale nie była głupia, choć oczywiście piłkarze Gian Piero Gasperiniego stali przed bardzo trudnym zadaniem. W lidze Juventus pokonali ostatni raz ponad 19 lat temu ( w międzyczasie trzykrotnie pokonując go w Pucharze Włoch), a oprócz tego - przechodząc do bardziej sensownych argumentów - Robin Gosens, podstawowy wahadłowy przyjezdnych, wypadł z kadry z powodu kontuzji złapanej podczas... rozgrzewki. 14 wygranych i 1 remis - to bilans turyńskiego giganta u siebie, który dzisiaj także miał chrapkę na wygraną.

Chociaż tak po prawdzie to tej chrapki za bardzo nie pokazywał. Jako że ostatnimi czasy Lazio zaczęło dawać czterech liter w każdym możliwym aspekcie, Juve ewidentnie poluzowało swoje starania na boisku. W pierwszej połowie na murawie rządziła Atalanta i choć nie było to spotkanie miliarda podbramkowych sytuacji, to nie było wątpliwości, kto jest tą lepszą drużyną. Goście byli bardzo mocno zdyscyplinowani i tylko stoperom Juventusu dawali trochę czasu na granie piłką - najczęściej między sobą lub na pałę. Im bliżej bramki Pierluigiego Golliniego było, tym ścisk był większy, a formacja 3-4-1-2, w defensywie przechodząca na piątkę, spisywała się bez zarzutów. Brakowało u gospodarzy kogoś, kto wcieliłby się w roli "dziesiątki", bo choć Cristiano Ronaldo i przede wszystkim Paulo Dybala starali się coś zdziałać, to jednak zawsze byli osaczeni i nic z tego nie wychodziło. Obrona Atalanty jak najbardziej na plus.

I co istotniejsze - udało jej się wyjść na prowadzenie! W 16. minucie najlepszy asystent Serie A, niezawodny Papu Gomez, pograł trochę z Duvanem Zapatą, który wbiegł między turyńskich obrońców i pokonał Wojciecha Szczęsnego! Gracze "Starej Damy" nie byli w stanie odpowiedzieć w żaden sposób, Dybala raz tam kopnął z woleja, ale po za tym to częściej byli łapani na spalonym. Prowadzenie Atalanty oznaczało, że to właśnie ona była wiceliderem ze stratą 6 punktów do Juve i 6 meczami w zapasie! Co więcej, trafienie Zapaty oznacza, że aż trzech piłkarzy tej drużyny ma już na koncie co najmniej 15 goli w tym sezonie - Kolumbijczyk właśnie, 15 ma też Josip Ilicić, a 17 Luis Muriel. To pierwszy taki wynik w Serie A od 1952 roku i analogicznego wyczynu w szeregach Juventusu!

Tak to początkowo wyglądało, ale Castagne zagrał dobry mecz!

20 meczów z rzędu ze strzelonym golem. Atalanta nie miała takiej serii od 1956 roku!

Widać, że dużo sił straciła Atalanta podczas pierwszej połowy, bo druga była znacznie bardziej chaotyczna w wykonaniu obydwu zespołów. Nie zmieniło się jednak to, że wielu sytuacji stricte podbramkowych nie oglądaliśmy i ogólnie atrakcyjność spotkania nieco spadła. Ale emocje wciąż były, bo już w 53. minucie Juventus otrzymał rzut karny! Stojący w rogu pola karnego Marten de Roon został trafiony piłką w łokieć i to w sposób, który - moim zdaniem - nie pozostawiał wątpliwości co do słuszności podyktowanej jedenastki. Po prostu była i tyle. Holender miał schowane ręce, a następnie - gdy futbolówka została zacentrowana - chciał się obrócić i tę rękę lekko zza siebie wyciągnął. Sorry, Marten. Ronaldo dał remis.

A nie był to jedyny karny dla Juventusu w tym meczu. Wydawało się, że spotkanie zakończy się wynikiem 1:1, ale w 80. minucie rezerwowy z Bergamo, Rusłan Malinovsky, po podaniu rezerwowego Muriela kropnął jak z armaty - a więc w swoim stylu - nie dając szans na interwencję Szczęsnemu! Obrona gospodarzy była w tej sytuacji dość statyczna, ale mniejsza - bo Atalanta po raz kolejny prowadziła! Sęk w tym, że Juventus - sami wiecie co. W 89. minucie najlepszy joker Serie A, Luis Muriel, biegał w swojej "szesnastce" machając łapami jak jakiś wiatrak i został w nie nabity. Karny był jeszcze bardziej ewidentny niż ten pierwszy i ponownie wykorzystany przez Ronaldo. Tak - obie jedenastki dzisiaj podyktowane były SŁUSZNE. Może się to komuś nie podoba, ale tak było. Czy Juve zasłużyło na ten remis?

Chciałoby się powiedzieć romantycznie, że Atalanta została skrzywdzona, że Juventus miał farta i tak dalej... No i może trochę w tym prawdy jest, bo ogólnie rzecz ujmując goście byli trochę lepsi, na co rzutowała głównie pierwsza połowa. Jednak żeby wywalczyć karnego, trzeba zaatakować, a "Stara Dama" - skurczybyki z sukcesem we krwi - to zrobiła. Dzięki temu ich  przewaga na czele stawki wynosi 8 punktów nad słabnącym Lazio, a to daje im dużo większy spokój. No i Ronaldo może wyprzedzić w klasyfikacji strzelców Ciro Immobilego, bo traci do niego już tylko jedną bramkę. Czyli wychodzi na to, że we Włoszech wszystko po staremu. Jarasz się, człowieku, cały sezon, a na końcu i tak wszystko zgarnia Juventus. Pozdro z Monachium.

Ano jeszcze tego typa CR7 pewnie wyprzedzi.