-
0
0
+

W momencie, gdy większość z Was przyglądała się zmaganiom polskich klubów w eliminacjach do Ligi Europy, istnieją państwa nieprzejmujące się jakimiś tam eliminacjami. Do grona tych państw należy między innymi Hiszpania, w której rozgrywano czwartą kolejkę LaLiga. Nie zapominamy jednak o tym, że obecny kalendarz rozgrywek stoi na głowie i przez to Ronald Koeman dopiero po raz drugi prowadził FC Barcelonę w meczu ligowym. Holender stanął przed nie lada wyzwaniem, bo musiał przełamać złą passę wyjazdów do Vigo. Koeman musi mieć jednak w swoim asortymencie czarodziejką różdżkę, bo prowadzona przez niego Barcelona wygrała 3:0 i tym samym zdjęła wiszącą klątwę nad stadionem Celty.

Celta Vigo: I. Villar - H. Mallo, J. Aidoo (46' M. Baeza), J. Murillo, J. Fontán (32' N. Araujo), L. Olaza - G. Veiga Novas (60' Nolito), R. Tapia (74' F. Beltran), D. Suárez - E. Mor (61' S. Mina), I. Aspas

FC Barcelona: Neto - S. Roberto, G. Piqué, C. Lenglet, J. Alba - S. Busquets, F. De Jong, A. Griezmann (45+1' R. Araújo), P. Coutinho (72' Pedri), Ansu Fati (72' Trincão) - L. Messi

Gdy "Blaugrana" po raz ostatni wygrywała na Estadio Balaidos w kwietniu 2015 roku, to Ansu Fati miał nieskończone 13 lat. Wspominam o tym nieprzypadkowo,  bo to właśnie wspomniany nastolatek w dużej mierze sprawił, że Barcelona miała w Galicji ułatwioną drogę do osiągnięcia zwycięstwa. Młody Hiszpan wciąż czaruje i zaskakuje cały piłkarski świat, bo to właśnie on wpisał się na listę strzelców jako pierwszy. Młodego skrzydłowego uruchomił ten, który jeszcze kilka tygodni temu był wręcz wypychany z Camp Nou czyli Philippe Coutinho. Obrońcy Celty próbowali jeszcze powstrzymać Fatiego, ale on sobie z tego nic nie robił i strzelił na krótki słupek bramki strzeżonej przez Ivana Villara. O tym, że Barcelona od dłuższego czasu ma problemy w Galicji dobrze pamięta Clément Lenglet i francuski stoper sam postarał się o to, aby "Duma Katalonii" miała dzisiejszego wieczora pod górkę - pod koniec pierwszej połowy ujrzał drugą żółtą kartkę i w konsekwencji wybrał się przedwcześnie pod prysznic.

Gdy wszyscy trąbią wszem i wobec o tym, że młody Hiszpan urodzony w Gwinei Bissau jest nowym królem Barcelony, to obecny władca klubu przypomniał o swoim istnieniu i przypomniał, że katalońskie królestwo wciąż należy do niego. Mowa oczywiście o Leo Messim, który znacznie przyczynił się do tego, że na początku drugiej połowy zobaczyliśmy drugiego gola dla Barcy. Argentyńczyk w swoim stylu zakręcił obrońcami Celty, chociaż to nie on ostatecznie wpakował piłkę do siatki. Autorem bramki był Lucas Olaza czyli defensor Celty czyli tym samym byliśmy świadkami trafienia samobójczego. W tej sytuacji warto zacytować interesującą statystykę, w której ścigają się tradycyjnie Barcelona oraz Real Madryt. Przyzwyczailiśmy się do tego, że te dwa zespoły walczą o najwyższe cele, ale tym razem jesteśmy świadkami pojedynku z korzystania na bramkach samobójczych. "Duma Katalonii" może być spokojna, bo ich przewaga jest na tyle duża, że nikt ich zbyt szybko nie dogoni.

Trzeba przyznać, że na pierwszy rzut oka wydawało się, że Barcelonę czeka trudna przeprawa - niewygodny rywal, ulewa nad Vigo oraz czerwona kartka, którą sędzia pokazał jeszcze przed przerwą. Okazało się jednak, że osłabienie ze strony Lengleta było ogromnym problemem, ale dla Celty. Goście z Barcelony praktycznie ani przez moment nie musieli drżeć o wynik w tym meczu, chociaż raz Neto został uratowany przez poprzeczkę. Liczy się jednak efekt końcowy, a ten jest taki, że w doliczonym czasie gry Sergi Roberto postawił kropkę nad "i" - boczny obrońca w odpowiednim momencie wbiegł w pole karne rywali i uderzył nie do obrony. Tym samym zawodnicy Barcelony przerwali katastrofalną serię meczów bez zwycięstwa w Vigo, która trwała od 5,5 roku. Wydaje się, że w szeregach "Blaugrany" wszystko zmierza we właściwym kierunku, ale przed wicemistrzem Hiszpanii kolejny test dojrzałości - w niedzielę na Camp Nou zamelduje się Sevilla. Najprawdopodobniej Julen Lopetegui już jest zaniepokojony, bo ma właściwie same koszmarne wspomnienia ze starć z Barceloną. Może jedynie delikatnie się uśmiechnąć, jeśli przypomni sobie bezbramkowy remis z połowy czerwca.