-
0
0
+

Mamy sierpień, mamy decydujące etapy Ligi Europy. Nie jest to typowy obraz dla naszego futbolu, ale koronawirus sprawił, że Bayer Leverkusen i Sevilla swoje awanse do 1/4 finału "Pucharu Pocieszenia" musiały wywalczyć właśnie dzisiaj. Jak to wyglądało?

Spotkanie Bayeru Leverkusen z Rangersami można by opisać w jakiś spektakularny sposób, mówić coś o jakiejś batalii, wybitnym pojedynku... ale to starcie takie nie było. W pierwszym meczu Niemcy pokonali Szkotów 3:1 i to w Glasgow, co sprawiło, że rewanż był dla nich tylko formalnością.

Ta minuta była dla tego starcia kluczowa. Będący jednym z cichych bohaterów drużyny Moussa Diaby pokonał wiecznego Allana McGregora i było to jedyne trafienie tego wieczora. Chłopaki z Glasgow nie istnieli przez większość meczu i tylko w końcówce spróbowali przypudrować jakoś wynik dwumeczu, który był dla nich bardzo niekorzystny. Cóż, nie udało się, Bayer pokazał jakość, a jeden z zagranicznych komentatorów odważył się zaryzykować stwierdzeniem, że... był to ostatni występ w barwach Leverkusen Kaia Havertza. My jednak takiej wagi do tej informacji nie przywiązujemy i Wam radzimy zrobić to samo.

Tak więc Bayer awansował, a kolejne kilka minut w Lidze Europy w jego barwach zaliczył Polak Adrian Stanilewicz. Urodzony w Niemczech 20-latek zagrał tym samym swoje drugie spotkanie w dorosłej drużynie "Die Werkself" i drugie w tychże rozgrywkach - niestety nie w jednym sezonie, bo ostatni raz pojawił się na boisku końcem 2018 roku. Drugi Havertz to z niego nie będzie, ale stara się!

Sevilli i Romie nie dane było zagrać dwóch spotkań z powodu pandemii, dlatego jedyne starcie rozgrywały na neutralnym terenie w Duisburgu. Brak możliwości oparcia gry na wnioskach z poprzedniego starcia mógł skutkować tym, ze zespoły długo wąchałyby się nawzajem. Jak to ostatecznie było?

Przez pierwszy kwadrans dużo lepiej prezentowała się Sevilla i nawet trafiłą w poprzeczkę za sprawą Kounde. W 21 minucie jednak wyszła na prowadzenie po fantastycznym rajdzie Sergio Reguilona. Hiszpan wykorzystał lukę, jaką defensorzy Romy zrobili w środku pola, wbiegł w nią i strzelił wprost w Pau Lopeza. Bramkarz rzymian ewidentnie chciał jednak pomóc rodakowi w strzeleniu bramki i puścił piłkę między rękami. Przed przerwą Sevilla powiększyła jeszcze prowadzenie za sprawą En-Nesyriego, który wbił futbolówkę do pustej bramki, po tym jak wystawił mu ją Ocampos. Andaluzyjczycy wypracowali sobie tę szansę prostą, ale błyskawicznie wyprowadzoną kontrą.

W drugiej połowie brakło emocji, gdyż Sevilla wciąż przeważała. Kounde znowu prawie strzelił gola, bo choć wbił piłkę do siatki, znalazł się na niewielkim spalonym. Bramka prawie padła też w doliczonym czasie gry, kiedy to Ever Banega wprost z rzutu wolnego trafił w poprzeczkę. Potem największa atrakcją był Mancini, który w zasadzie w ostatniej akcji meczu wyłapał czerwoną kartkę, bo zdzielił rywala łokciem. VAR pomógł w tej sytuacji, gdyż sędzia wlepił najpierw jedynie żółtą kartkę. Andaluzyjczycy pewnie awansowali do kolejnej rundy, ani przez moment nie byli gorszym zespołem.

Materiały przygotowali nasi Michał Fitz oraz Piotr Tubacki.